Gıda Mühendisliği İş Olanakları

Değerli öğrenciler; liseden sonra, gerçek hayata bir adım daha yaklaştığınız üniversiteye aday oldunuz. YGS ve LYS sınavlarına giren her öğrenci, artık bir üniversiteye adaydır. Ancak aday olmak demek üniversiteli olmak değildir. İstediğiniz bölüme yerleşmeniz, size yeni bir sayfa açacaktır. Sitemizde, üniversite bölümlerini ayrıntılı olarak açıklayarak, siz öğrencilere yardım edebilmeyi ümit ediyoruz. Bu yazımızda da en çok öğrenci alımı yapan bölümlerden biri olan Gıda Mühendisliğini ele aldık. Gıda mühendisliği iş olanakları, iş imkanları, maaşları, puan türü, Gıda mühendisliği için girilmesi gereken sınavları ve daha birçok konuyu açıklığa kavuşturmaya çalıştık. Umarız ki işinize yarar. Sizden tek isteğimiz ise yorumlarınızı yazarak, bize destek olmanızdır.

Gıda Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Türkiye’deki üniversitelerde en çok okutulan mühendislik bölümlerinden birisi şüphesiz ki Gıda Mühendisliğidir. Genel olarak sayısal çıkışlı (matematik-fen) öğrencilere yönelik bir bölümdür. Ancak artık katsayı farkının ortadan kaldırılması, bu bölümü isteyen herkesin tercih edebilmesini sağlamıştır. Gıda mühendisliği MF-4 puan türü ile öğrenci almaktadır. Bu puan türüne sahip olmak isteyen öğrencilerin YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmesi ve sayısal derslerde başarılı olması şarttır. Gıda mühendisliği eğitim süresi 4 yıldır. Bu 4 yıllık eğitim sonunda, başarı ile mezun olan öğrenciler Gıda Mühendisi unvanı alırlar. Eğitim boyunca öğrencilere gerek matematik, kimya, fizik gibi dersler; gerekse de biyoloji, gıda muhafazası, üretimi, dağıtımı gibi alanlarla ilgili çeşitli dersler verilir.

Gıda Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?
Gıda mühendislerinin görevi, çalıştıkları işletmelerde, fabrikalarda veya benzeri kuruluşlarda gıdanın muhafazasını sağlam, onun insan sağlığına etkisi araştırmak ve gerekirse konu ile ilgili deneylerde veya araştırma-geliştirmelerde bulunmaktır. Mezunların iş olanakları daha çok özel sektörle ilgilidir. Devlet kurumları KPSS atamaları ile çok az kişi almakta, hatta bazı atamalarda hiç almamaktadır. Ancak gıda üzerine kurulmuş her türlü işletme, fabrika bu mezunlara ihtiyaç duymaktadır. Örneğin turizm bölgelerinde yer alan büyük oteller veya restoranlar, marketlerden aldığımız bisküvi, çikolata, konserve ve benzeri gıda maddelerinin üretildiği fabrikalar, mezunların çalışma alanları kapsamındadır. Ayrıca üniversiteler de mezunların diğer bir iş imkanları arasında yer almaktadır. Birçok üniversitede Gıda mühendisliği bölümü bulunuyorsa, elbette ki bu üniversitelerde okuyan öğrencileri eğiten öğretim görevlileri de vardır. İşte ALES gibi akademik sınavlarda iyi performans sergileyip, üniversite mülakatlarında da başarılı olanlar, öğretim görevlisi olma imkanına sahiptir.

Gıda Mühendisliği Bölümü İş İmkanları ve Çalışma Alanları
Bazı kamu kurum veya kuruluşları, gıda fabrikaları, yiyecek-içecek işletmeleri Gıda mühendisliği iş olanakları arasında gösterilebilir. Ayrıca diğer bir çalışma alanı ise normal memurluklardır. Pedagojik formasyon sertifikası alanların öğretmen olması da mümkündür. Üniversite okurken veya mezun olduktan sonra ‘’Gıda Teknolojisi’’ alanında pedagojik formasyon alanlar, KPSS’de de yeterli puanı almak kaydıyla öğretmen olabilmektedir.

Gıda Mühendisliği Maaşları 2015
Devlet kurumlarında görev yapmakta olan bir Gıda Mühendisinin maaşı yaklaşık olarak 3 bin liradır. Ancak özel sektörde faaliyet gösteren Gıda mühendislerinin bu kadar şanslı olduğu söylenemez. Bu tür gıda mühendislerinin maaşı, asgari ücret kadar veya 2 katı kadar olmaktadır. Tabi ki istisnalar hariç…

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger