Ergoterapi Bölümü Hakkında Bilgi

Günümüz dünyasında ergoterapi mezunlarına fazlaca ihtiyaç duyulmakta ve gelecekte de ihtiyaç duyulacağı tahmin edilmektedir. İsmini yeni duyurmaya başlamış ve devlet üniversitelerinden sadece Hacettepe Üniversitesinde bu bölüm açılmıştır. Ergoterapi bölümü iş olanakları hakkında verdiğimiz bilgiler, bölümü tercih edip etmemenize yardımcı olabilir.

Ergoterapi Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Ergoterapi bölümü birkaç özel üniversitede ve Hacettepe Üniversitesinde okutulmaktadır. Özel üniversitelerde tam burslu okuma imkanı da bulunmaktadır. Bölüm MF-3 ve YGS-2 puanları ile tercih edilebilmektedir. Bu, sizin tercih etmeyi düşündüğünüz üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Yani kimi üniversite öğrencilerini YGS-2’ye göre alırken, kimisi MF-3’e göre almaktadır. MF-3 ile alım yapan üniversiteleri tercih edebilmek için hem YGS sınavına hem de LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmek gerekir. Bölümü başarı ile bitirenler Ergoterapist olarak anılırlar. Eğitim süresi 4 yıldır ve öğrencilere eğitim esnasında staj da yaptırılır.
Ergoterapi Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?
Ergoterapi mezunlarının görevi çalıştıkları devlet hastaneleri, üniversite araştırma hastaneleri veya özel hastanelerde, herhangi bir rahatsızlığı sebebiyle başvuran hastalara her türlü fiziki ve psikolojik desteği vermektir. Bu meslek grubunun çalışma alanına en iyi örnekler kaza geçiren hastalar ve madde bağımlılığı bulunan hastalardır. Kaza geçirmiş olan bir insan, bilindiği gibi çoğu defa psikolojik destek ihtiyacı da duyar. Aldığı fiziki hasarlar, onun psikolojisini de etkiler. İşte ergoterapistlerin görevi hem fiziki hastalığın hem de psikolojik rahatsızlığı gidermek, hastaya destek olmaktır. Aynı şekilde madde bağımlıları için, afet sonrası psikolojik destek için de etkin rol alırlar.
Ergoterapi Bölümü İş İmkanları ve Çalışma Alanları
Ergoterapi iş imkanları genellikle hastanelerdir. Mezunlar ihtiyaç duyulan tüm kamu hastanelerinde, özel hastanelerde, tıp merkezlerinde, özel sağlık kuruluşlarında, rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilir. ALES’te başarılı olanlar yüksek lisans veya doktora eğitim alma fırsatı elde ederek öğretim görevlisi olabilir.
Ergoterapi Bölümü Maaşları 2015

2015 yılında bir ergoterapist maaşının 2500-3000 lira civarında olduğu bilinmektedir. Çalışılan kurumun ek ödemelerinden dolayı her ergoterapi mezununun aldığı maaş aynı olmamaktadır. Bazı üniversitelerde 1000 lira kadar döner sermaye veya performans ücreti verilirken, bazılarında 600 lira kadar da verilebilmektedir. Bu da maaşların değişik olmasına sebep olmaktadır.

8 yorum

hastalara psikolojik destek vermek psikologların görev alanına girer ergoterapide psikolojiden kasıt şudur ergoterapi psikiatrik hastaların rehabilitasyonundan sorumludur örneğin günlük yaşamlarında daha bağımsız olmalarını sağlamak yeni uğraşlar kazandırmak ev içi düzenlemelerini yapmak gibi
ve bir ergoterapistin maaşı en az 4000 tl olmak zorundadır yapılan iş hiç kolay değildir bu bölümü tercih eden arkadaşlara tavsiyem bu ücretin altında çalışmayı kabul etmeyin zira ergoterapistler hastanın her alanına dokunuşlarda bulunur gerek günlük yaşamı gerek fiziki aktiviteleri gerek duyu sorunu vs vs

ergoterapistler sadece hasta veya engelli bireylerle çalışmazlar aynı zamanda sağlıklı insanlarla da çalışırlar
yapmış olduğunuz yayın ne yazıkki eksik ve hatalarla doludur

ergoterapist ne yapar?

-el rehabilitasyonu
-az gören rehabilitasyonu
-kognitif rehabilitasyon
-duyu bütünleme
-onkolojik rehabilitasyon
-sürücü rehabilitasyonu
-mesleki rehabilitasyon
-geriatrik rehabilitasyon
-çevresel düzenlemeler
-nörolojik rehabilitasyon
-özel gereksinimli çocuklarda rehabilitasyon
-iletişim becerileri
-pediatrik rehabilitasyon
-ergonomi
-günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi

....

ergoterapist ne yapar?

-el rehabilitasyonu
-az gören rehabilitasyonu
-kognitif rehabilitasyon
-duyu bütünleme
-onkolojik rehabilitasyon
-sürücü rehabilitasyonu
-mesleki rehabilitasyon
-geriatrik rehabilitasyon
-çevresel düzenlemeler
-nörolojik rehabilitasyon
-özel gereksinimli çocuklarda rehabilitasyon
-iletişim becerileri
-pediatrik rehabilitasyon
-ergonomi
-günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi

....

Ben sunu merak ediyorum daha önce ftr mezunları iki yıllık bi psikoloji egitimi alarak bu girevi yerine getirebiliyolarmis peki bu yeni acilan bi bölüm mezun olundugunda ia bulunabilecek duzeyde mi? Ftr den bu alana gecia yapan bircok insan da var ergoterapiden mezun olunca is imkani fazla ki onu tıkalı mı öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Ergoterapi mi okuyorsunuz okuyorsanizda hangi üni de acaba

ergoterapi, fizyoterapi ve psikoloji birleşimi değildir. Dolayısıyla fizyoterapiden o alana geçip o işi yaptığını iddia eden insanlar tam olarak ergoterapiyi icra etmiş sayılmaz. bizler mezun oldukça daha çok anlaşılacaktır.

Bu yorum yazar tarafından silindi.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger