Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Hakkında Bilgi

Yeni açılan Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü, yeni açılmış olması ve sağlık bölümü olması dolayısıyla üniversite adayı öğrenciler tarafından büyük ilgi görmektedir. Henüz mezununun olmaması ve sadece bir üniversitede bulunması, herhangi bir bölümün avantajı sayılabilir. Ancak bu bölümün geleceğinin ne olacağı ile ilgili kesin şeyler söylemek çok zor. Zira şu anda bölümü okumakta olan öğrenciler veya bunları okutmakta olan öğretim görevlileri bile, mezun olduklarında tam olarak ne iş yapacaklarını, nerede çalışacaklarını, maaşlarının ne kadar olacağını bilmiyor. Araştırdığımız kadarı ile Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle bölümün puan türü, taban puanları, eğitim süresi hakkında bilgi verip, daha sonra nerede çalışacakları, ne iş yapacakları, iş imkanları ve maaşları hakkında açıklamalar yapmaya çalışacağız.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü Türkiye’de sadece Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde bulunmaktadır. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü 2014-2015 eğitim-öğretim yılında açılmış olup birinci öğretim kapsamında 40 kişi; ikinci öğretim kapsamında da 40 kişi olmak üzere toplamda 80 öğrenci almıştır. Bölümün puan türü YGS-1’dir. Eğitim süresi 2 yıldır. 2 yıllık bir bölüm olduğu için bölümü tercih edebilmek için YGS’ye girmek yeterlidir.
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Dersleri
Bölüm; genel anlamda Bilgisayar programcılığına benzemektedir; zira bilgisayar programcılığı bölümü kapatıldıktan sonra o bölüm yerine açılmış ve benzer dersler işlenmeye devam edilmiştir. Ancak bilgisayar programcılığı bölümü derslerinin yanı sıra sağlık bilgi sistemleri ile ilgili dersler de okutulmaktadır. Bölümde; Sağlıkta Yeni Teknolojiler ve Mobilite, Sağlık Hizmetleri Yönetimi, Sağlıkta Web Projesi, Tıbbi Dokümantasyon, Klinik Bilgi Sistemleri ve Sağlık Bilgi Sistemleri gibi alan bazlı dersler de verilmektedir.
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?
Bölümde okutulan derslerden ve açılış amacından anlaşılacağı üzere, bu bölüm öncelikle her türlü sağlık kurum veya kuruluşunda çalışabilecek, bilgisayar kullanımı ve sağlık cihazlarını kullanma konusunda yeterli elemanlar yetiştirmektir. Mezunlar bir nevi, hastanelerin bilgisayar, programcılık ve tıbbi cihazların çalıştırılması, öğretilmesi, bakımlarının ve onarımlarının yapılması gibi işler yapacaklardır. Daha çok hastanelerin bilgi-işlem birimlerinde masa başı çalışacaklardır. Gerek devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri, gerekse de özel hastanelerde ve diğer bazı kurum ve kuruluşlarda çalışabileceklerdir.
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü İş İmkanları ve Çalışma Alanları
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü iş olanakları ya da çalışma alanları arasında şunlar sayılabilir:
-Sağlık Bakanlığı ve bağlı birimleri
-Devlet hastaneleri, üniversite araştırma hastaneleri
-Kızılay gibi kurum veya kuruluşlar
-Çeşitli sigorta şirketleri
-Sosyal Güvenlik kurumları
-Tıbbi ilaç üretici veya dağıtım şirketleri
-Medikal araç-gereç üreten firmalar
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Maaşları 2015
Yazımızın daha önceki başlıklarında da belirttiğimiz gibi, Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği maaşları, henüz mezun olup işe başlayan olmadığı için tam anlamıyla belli değildir. Ancak mantık yürüterek bunların alacakları maaşı tahmin etmek çok da zor değildir. Zaten adı üzerinde, bölüm mezunları atandıklarında ‘’tekniker’’ olarak görev alacaklardır. 2015 yılında herhangi bir devlet hastanesinde çalışan bir teknikerin maaşı 1600-1700 lira arasında olmaktadır. Bu maaş, taban maaştır. Yani buna bir de döner sermaye veya performans gibi ödemeler eklenecek. Bu yan ödemelerin de ortalama 700 lira olduğu kabul edilirse, Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikeri maaşı yaklaşık 2300-2500 lira civarında olacaktır. Ancak bu, devlet kurumlarında memur statüsünde çalışanlar için geçerlidir. KPSS ile atanamayıp herhangi bir özel hastane veya benzeri yerde çalışacak olan birinin asgari ücretle çalışması da mümkün olabilecektir.
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği KPSS Atama Puanları
Bölüm henüz mezun vermediğinden dolayı bir şey söylemek zordur. Bölümün KPSS taban puanları 2016’da belli olacaktır.
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Bölümün geleceği, atamaları vs. hakkında fikir yürütmek için, en azından ilk mezunlarını görmek gerekir. Bölümün nasıl olduğu tamamen Sağlık Bakanlığının açacağı kadrolarla belli olacaktır. Sağlık Bakanlığının bu bölümle ilgili planları varsa, bölüm amaçlı bir şekilde açıldıysa elbette mezunlar değerlendirilecektir. Ancak maksat açmak olsun mantığı ise hayırlısı…

52 yorum

Teşşekürler bilgilendirdiginiz için

sınavsız geçiş ile bölümü seçebilir miyiz ?

S'a ArkadasLar. bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Lütfen biLgiLerinizi veya fikirLerinzi yorum atarak payLaşırmısınız.
biLişim (web tasarım) böLümü mezunuyum. sınavsız geciş hakkımı kuLLanarak bu böLümü tercih edebiLirmiyim ?
bu böLüm neye göre aLım yapiyor OBP ? dipLoma notu ?
Lütfen arkadasLar biLginiz veya fikriniz varsa payLaşın.

sanırım fazla kişi tarafından görüntülenemiyor. kimse yazmadıgına göre :(
sayfa yöneticileri acaba sizin bir bilginiz veya fikriniz varmıdır ?

Bende meslek lisesi bilişim teknojisi mezunuyum fakat burdur da bu bölüm sadece başka ilden geçiş hakkımı kullanabilir miyim bu sene mezun olan bilgi verebilir mi ?

bu bölüme sadece lise bittikten sonra mı gidiliyor ben 2 yıllık ünivrsite okuyorum bilgisayar proğramcılığı okul bittikten sonrada bu böülü okuyup 4 yıllık yapamazmıyım .

1 senem yandı bosu bosuna ben 2.dönem bıraktım okulu boşuna yazarsınız gelecegi olmayan bi bölüm bilgisiyar tek. okuyun daha iyidir

bu bölüm hakkında burdurda okuyan 1 ögrenci ile ve rektörlükle ve kendi rehber hocamla görüştüm.
öncelik burdurda okuyan ögrencilerinmiş.
en düşük puan bile olsa önce burdurdan alım yapiyorlarmış.
kontejan boşlugu gecen sene olmamış. o nedenden dolayı dış illerde oturanların yani bizlere cıkma olasılıgı %1 :(

Bu yorum yazar tarafından silindi.

herhangi bir adres verirmisin daha rahat konusabilmek için ? face ,gmail gibi

herhangi bir adres verirmisin daha rahat konusabilmek için ? face ,gmail gibi

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Bu bölüm okuduktan sonra dikey geçişle 4 yıllık üniversiteye gidiliyor mu ?

Kolay gelsin. Bu bölümü bitirğ nerelere dgs geçişi yapabiliyoruz ? ösym yayımlamamış bilginiz varsa söyler misiniz en önemli konulardan birsi

selamun aleykum ben meslek lısesı cıkıslıyım web tasarım bolumunden bu okula sınavsız gecıs hakkımı kullanabılırmıyım acaba cok acıl yardım

enestaş yardım edermısınız bırkac sorum olacaktıda :(

Ben meslek lisesi bilişim teknolojileri ( web tasarım )mezunuyum.Bu bölüme dikey geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Acaba bu bölümün geleceği varmı.Ona göre tercih yapicam.

Ben meslek lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum( web tasarım). Bu bölümden dikey geçiş yapmak istiyorum. Acaba bu bölümün geleceği varmı. Ona göre tercih yapicam.

Bu bölümde okuyan biri ulaşabilirmi.

Bu bölümde okuyan biri ulaşabilirmi.

bu bölümü tercih edecek olanlar kısaca şöyle söylim
yerleştirme önceligi burdurdaki bilişim okuyan ögrencilerindir. ve sonra yer kalırsa ygs sınavı ile tercih edenlerindir.
daha sonra yer kalırsa burdur dışından yapılan tercihleri degerlendiriyor ösym.
benim ikizim yani kardesimde bu bölümü arastırıyordu fakat vazgecti nedeni ise şu:
madem iyi bir üni neden sadece 1 şehirde var.
ve burdur okunacak kadar güzel bir yer degilmiş
saygılar.

Benim arkadaşım orda okuyo 2.sınıfa geçti ve hic memnun değil keske gelmeseydim diyor ve dışardan gelecekler in gerçekten zor şansı varmış simdi dikkat çeken gibi bi bolum duruyo ama değilmiş ben yazacaktim vazgeçtim yani kısaca tavsiye et tem tabu sizin karariniz

KAÇ puanla yerleştin Enes arkadaşımm. bide devlet yurdu varmı

LEN İYİ BİR BÖLÜM OLSA TEK İLDE OLMAZ .. ÖYLE YOK BOŞTA KALINIRMI , YOK ATAMASI VARMI CARTU CURTU DÜŞÜNECEK ARKADAŞLAR 4 YILLIK BÖLÜM YAZSINLAR YOK BENİM KAFA BASMIYOR (SAYISAL,SÖZEL) DENEYİM DİYORSAN YAZ BU BÖLÜMÜ, GELECEGİNİ DÜŞÜNÜYORSAN 4 YILLIK BÖLÜM YAZ!

hepiniz kimse gitmesin diye kotüluyosunuz az adam olun

Bırakın gitsinler denesinler en azından gerçeği görürler . iki yıllık bölümlerden çıkmıyor birşey basım yayın mezunuyum boştayım .

Beyler Bayanlar Burdur Bucak ta 4 yıllık yönetim bilişim sistemleri okuyorum bizim okula yakın olan emin Gülmez MYO da olan bu bölüme gelen kaçtı iki adet kızla tanıştım sağlık bilgi sistemleri okuyolardı okulu bırakıp gittiler bölüm için iyi veya kötü bişey diyemeyecegım ama şehir gerçekten berbat sadece 2 adet kafe var aklınız varsa başka şehire gidersiniz

Selamlar, açıkcası güzel bir bölüme benziyor ama özellikle kpss ve diğer iş olanakları bakımından hangi vadede gelecek sunduğunu kestirmek zor. Güzel bir bilgilendirme yapmışsınız. Kaleminize sağlık.

Ben mardinde acik ogretim meslek lisesi bilisim teknoljileri bolumu okuyorum ygs ygs ye girmeden sinavsiz gecis hakkimla bu bolumu secebiliyormuyum yani sinavsiz geciste yasadigimiz il disindada tercih verebiliyormuyuz??

Arkadaşlar biz okumaya bir bolum ariyoruz. Bu bolum yeni acilmis bir bolum ve doğal olarak merak ediliyor. Ben burduda gezmeye içmeye dolaşmaya gitmiyorum okumya gidiyorum eğer sağlam bilgisi olan arkadaslar varsa yardimci olsun gerisi kendi kafasina gore yorum yapmasin hakka girmesin .

SEZER
Arkadaşlar bölüm anlatıldığı üzere önü açık bir bölüm hertürlü iş bulunabilecek bir bölümdür . Kafasına yatan bu bölümü tercih etsin. Ama benim anlamadığm konu nie sadece burdurda var bu bölüm ? Diğer illlerde de okutulması gerek ! . Şuan önlisans bölümünde okuyanlar yatay geçişle bu bölüme geçebilirler . sınavsız geçiş ile bi fikrim yok onu araştırmak lazım .

BU BÖLÜME 2 TILLIK GEÇİŞ YAPIYOR MU ?BİLİŞİM TEKNOLOJİ WEB TASARIM OKUYORUM DA O YÜZDEN SORUYORUM SON SENEM

Mrb arkadaşlar anladığım kadarıyla bu bölüm yenı açılmış henüz mezunları yok nette'de pek bılgı yok hakkında ben meslek öğrencısıyım barajı gecemedım 2 yıllık sınavsız geçii hakkımı kullanacam hakkında bılgı edınen bana ulaşsın Rıca Edıyorumm :)

ben d.bakırda yaşıyorum tercih verirsem snavsız geçiş için gelme ihtimali yüzde kaç olur?

Ben son siniftayim bu bolumun önu acikmi bilgisi ulan ulassin lutfenn artik karar vermem lazm

2013 mezunuyum bilişim meslek lisesi. Bu bölüme geçiş yapabiliyomuşum ama şansım çok düşük hem eski mezun hem farklı şehir. Ayrıca da önü açık bi bölümmş.

Paylaşım için cok tekekürler

Aynı bölümden bu sene mezun oldum bende bu bölümü yazacağım baya bilgi topladım.
Sıralam bu sekilde olcak yani alımı bu sekilde yapcaklar
1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1. sırada Anadolu Teknik Lisesi, 2. sırada Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi, 3. sırada Meslek Lisesi ve 4. sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi - METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.
5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.
__________________________________________________________________________

Mezunların çalışma alanları ile ilgili bazı önemli birimler aşağıda sunulmaktadır;
• Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı
• Kamu ve özel sağlık kurumları (Hastane, tıp merkezi, poliklinik, evde bakım merkezi, diyaliz merkezi, teşhis merkezi, ağız ve diş sağlığı merkezi vb),
• Sigorta Şirketleri
• Sosyal güvenlik kurumları
• Değişik düzeylerde sağlık hizmeti yürüten özel ve gönüllü kuruluşlar (örneğin Kızılay Genel Müdürlüğü)
• İlaç ve tıbbi sarf malzeme şirketleri,
• Sağlık alanındaki bilgi/bilişim şirketleri.
• Basın ve yayın kurumlarının sağlıkla ilgili birimleri.

Peki sınavsız geçişte diploma puanımızın en az kaç olması gerekiyor.

Obp puanıyla mı alınıyor bu bölüm arkadaslar biri bana tam olarak bilgi versin

bu bölüm hangi üniversitelerde var yardımcı olur musunuz ?

Adam gelmis buraya neden sadece burdurda var yazmis kardesim canim benim bolum yeni acilmis ilk senesi ve ikinci senesi zaten bask abie yerde acilacaktir siz kafamiza gore yorum yapiyosunu

Bolum nasıl kimi gzl diyo kotu mileti sasirtmayin arkdasa sordum burdurla bucak arasi 1.30 saatmis merkezle.orasi

Bolum nasıl kimi gzl diyo kotu mileti sasirtmayin arkdasa sordum burdurla bucak arasi 1.30 saatmis merkezle.orasi

Bolum nasıl kimi gzl diyo kotu mileti sasirtmayin arkdasa sordum burdurla bucak arasi 1.30 saatmis merkezle.orasi

Arkadaşlar ben bu bölümü okuyorum ve 2. sınıfa geçtim. Sizi temin ederim bölüm iyi mi kötümü kimse bilmiyor yanı rüzgarın merhametine kalmış yaprak misali ne olacağımız belli değil. DGS ile geçişleri birçok mühendisliğe var örn: bilgisayar müh. yazılım müh. vs. Ama kpss de kaç puan ister atama için benim fikrimi sorarsanız 88 puan ve üstü isteyecektir çünkü sağlık diye geldik ama sağlık mı değilmi hocalarımız bile bilmiyor. Admin doğru açıklamış sağlık bakanlığının bu bölüm için özel bir madde çıkarması halinde atama puanları 60 ları bile bulabilir ama öylesine açıldıysa bu bölüm 90 puanla bile boşta kalma imkanımız var adım enes volkan yeşilbaş faceden iletişime geçebilir arkadaşlar eğer yazımı yetersiz bulduysa. iyi düşünün bu bölüm için söyleyebileceğim tek şey bu. iyi günler.

Bu yorum yazar tarafından silindi.
Bu yorum yazar tarafından silindi.

Otamasyoncu bu bolum yani oturun kendi şehrinizde 2 yıllık programcılık okuyun aynı işi yapın hem maddi hem de manevi yönden rahat olursunuz oranın kalkiasi için yapılmış bi bölüm ben gittim 1 hafta sonra bunları öğrendim ve geri gelmek zorunda kaldım bilginize yardımcı olduysam ne mutlu

Gidin görün ben mezun oldum şuan iş yok kimse kimseyi masa başına oturtmaz bizde göründüğü gibi ya azimin güçlü olacak çabalayıp bi yere kendin geleceksin yada birilerinin insafıyla kpss bekliyceksin yapacak tek şey budur oturmakla bi yere varılmıyor .. Bölüm olarak güzel ama herşey kpss ile belli olacak ☺️

ben bu bölüm mezunuyum daha iki üç ay oldu mezun olalı diplomamı alınca belli olcak iş imkanı varmı yokmu ama mezun olan arkadaslarımdan benden büyük olan mezunlarda dahil kendi alanında iş bulup çalışan yok varsada ben bilmiyorum illaki hastane veya sağlık bakanlığı olcak diye şart yok başka alanlarda da iş bulunabilir diye düşünüyorum poliklinik sağlık ocağı gibi yerlerde fena sayılmaz ama önemli olan atanmak tanıdığı olanlar diploma olmadan kolaylıkla iş bulabilir eğer sormak istediğiniz bişey olursa facebook üzerinden ulaşabilirsiniz adım afife aydoğdu

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger