Ekonomi ve Finans Bölümü İş İmkanları

Ekonomi ile ilgili bölümler, neredeyse her dönem tutulmuş ve geniş iş imkanlarına sahip olmuştur. Zira bu sektör, her ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de en geniş sektörlerden birisidir. Bölüme ilgi duyan ve üniversite tercihleri arasında Ekonomi ve Finans bölümünü göstermek steyenler için ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık. Yazımızda Ekonomi ve Finans bölümü iş olanakları, maaşları, puan türü ve daha birçok konuda bilgi vermeye çalıştık.

Ekonomi ve Finans Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Ekonomi ve Finans bölümü YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavları sonucunda elde edilen TM-1 puan türü ile tercih edilen 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bölümün başlıca amacı; ekonomi ve finans alanında uzman bireyler yetiştirmektir. Bölümün bulunduğu üniversite sayısı 10’un üzerindedir.

Ekonomi ve Finans Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?
Bölümü başarı ile bitirenler devlet kurumları olsun, özel şirket ve kuruluşlar olsun birçok alanda çalışabilmektedir. KPSS sınavında yeterli puanı alarak başarılı olanlar genellikle devlet kurumlarını tercih etmektedir. Ancak özel sektörde de iş imkanlarının bulunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ekonomi ve Finans Bölümü İş İmkanları ve Çalışma Alanları
Mezunlar her türlü devlet bankasında, özel bankalarda, Sayıştay’da, sosyal güvenlik kurumlarında, finans kuruluşlarında veya sigorta şirketlerinde çalışabilir. Ayrıca isteyenler üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışabilir. Tabii bunun için ALES gibi akademik sınavlarda başarılı olarak yüksek lisans veya doktora yapmak gerekir.

Ekonomi ve Finans Bölümü Maaşları 2015

Ekonomi ve Finans  bölümü maaşları ortalama 2000-2500 lira arasında değişir. Ancak özellikle özel bankalarda bu maaşın sabit olduğunu söylemek zor olabilir. Kişi daha yüksek bir maaşla çalışabileceği gibi, daha düşük bir maaşla çalışma olasılığı da bulunmaktadır. Bölüm mezunlarının kendilerini iyi yetiştirmiş olmaları, tercih edilmeleri için sebeptir.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger