Endüstri Ürünleri Tasarımı İş İmkanı

Endüstri Ürünleri Tasarımı, eğitim süresi 4 yıl olan bir lisans bölümüdür. Bu bölüm sayısal puan türü olan MF-4 puan türü ile tercih edilmektedir. Bunun için girilmesi gereken sınavlar ise YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarıdır. LYS sınavlarına girebilmek için YGS'den en az 180 baraj puanı almak şarttır.

Bölümün iş olanaklarının çok geniş olduğunu söylemek çok zordur. Endüstri Ürünleri Tasarımına benzeyen birçok bölüm bulunmakta, dolayısı ile aynı iş sektöründe çalışabilecek çok sayıda mezun bulunmaktadır. Bu nedenle devlet kurumlarında çalışma olanağı çok kısıtlıdır. Mezunların çoğu özel sektörde çalışmaktadır. Özellikle gelişmiş şehirlerde iş imkanı bulunabilir; fakat endüstri alanında geri kalmış bölgelerde iş bulmak daha zor olmaktadır.

Mezunlar KPSS'ye girerek kendi alanı dışındaki memurlukları tercih edebileceği gibi formasyon alarak öğretmen olma şansına da sahip olabilir. Yine akademik başarı gösterenlerin üniversitelerde öğretim görevlisi olması da mümkündür.

Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunlarının kazancı ya da maaşı da çalışılan yre göre değişiklik gösterebilecektir. Ancak memur olarak çalışacak birinin ortalama 2 bin lira alacağı söylenebilir. ÖZel sektörde ise asgari ücret ile 1500-2000 lira arasında kazanç sağlamaları mümkündür.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger