Endüstriyel Tasarım Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Üniversite sınavlarına giren kişi sayısı her geçen yıl artmaktadır. Bu da elemenin daha fazla yapılması, puanların yükselmesi demektir. Puanların artması ise adayların daha fazla çalışmasını gerektirir. Ancak daha fazla çalışan öğrencilerin en güzel bölümlere yerleşebileceği diye bir kaide yoktur. Yeterli puan alınsa bile öğrencilerin akıllı tercihler yapması, iş imkanları, çalışma alanları geniş olan bölümleri seçmesi çok önemlidir. Üniversite bölümlerinin iş olanaklarını, maaşlarını, çalışma alanlarını ve görevlerini bu amaçla derlemeye çalıştık. Bu çalışmamızda da Endüstriyel Tasarım Bölümü hakkında bilgi verdik.

Endüstriyel Tasarım Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Endüstriyel Tasarım bölümü YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarının sonucu ile hesaplanan MF-4 puan türü ile tercih edilmektedir. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Sadece MF çıkışlı öğrencilerin değil, MF-4 puan türüne sahip olan her üniversite adayının tercih edebileceği bir bölümdür. Bunun iin ise yukarıda adı geçen sınavlara girilmesi şarttır.
Endüstriyel Tasarım Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?
Endüstriyel Tasarım mezunlarının görevi çeşitli firmalarda veya işletmelerde imal edilen ürünlerin tasarımını yapmak, ekonomik boyutlarını hesaplamaktır. Bu alanda yaptıkları işler genellikle şunlardır. Üretilecek olan ürünün şeklini belirlerler. Hangi maddeden üreteceklerini, rengini, maliyetini, insan sağlığına etkisini, sağlamlığını ve kullanışlılığını belirlerler.
Endüstriyel Tasarım Bölümü İş İmkanları ve Çalışma Alanları
Endüstriyel Tasarım bölümü mezunları daha ziyade özel sektörde görev almaktadır. Beyaz eşya üretim firmaları, otomotiv sektörü, mobilya sektörü gibi aklınıza gelebilecek her türlü üretim şirketinde çalışmaları mümkündür. Milli Eğitim Bakanlığı, bu bölüm öğrencilerine öğretmen olma imkanı da sağlamıştır. Teknoloji ve Tasarım yahut Tasarım Teknolojileri alanlarından birinde pedagojik formasyon eğitim sertifikası aldıklarında, bir öğretmenlik bölümü okumuş gibi sayılır ve KPSS’ye girip yeterli puanı aldıklarında, çeşitli liselere kendi alanlarında öğretmen olarak atanabilirler. Devlet kurumlarında memur olarak çalışmak isteyenler de Lisans KPSS’ye girerek bu isteğini gerçekleştirme imkanına sahiptir. Bölümün diğer bir çalışma alanı ise üniversite hocalığı yani öğretim görevliliğidir.
Endüstriyel Tasarım Bölümü Maaşları 2015

Bölümden mezun olup herhangi özel bir işletmede görev yapanlar 1500-2500 lira arasında maaş alabilmektedir. Bölümü bitirip formasyon aldıktan sonra öğretmen olarak atananlar ise ortalama 2300 lira maaş almaktadır. Verdiğimiz oranların, çalışılan yere göre değişmesi olasıdır.

7 yorum

lise 10. sınıf ta anadolu imamhatip öğrencisiyim çizimim süper diyolar vede öyle... ama sayısal idare eder ama sözel dersleride sevmiyorum edebiyat filannn.... hangi bölüm olur? sayısal seçtim...
ama kararlıyım yaparım , ve kendime inanıyorum (inşallah başarırım)
olumlu yorumlarınızı bekliyorum (bana bi anlatırmısınız önümdeki yolu , ünveste filan... nasıl olacak ... bi anlatsanız!!!!)

Esra h. Süper dediğin çizimlerini merak ettim açıkçası guzel sanatlar son sınıf öğrencisiyim yıllardır resim yapıyorum ama şimdiye kadar hiç çizimim süper dememiştim

aslında hayal gücüm ve yapıcı düşüncemde resim yeteneğim kadar iyi buda çizimlerime yansıyor ... madem istediniz birkaç resim atabilirim sanırım... kendimi övmek istemedim ama arkadaşlarım böyle dediği için öyle yazdım...

Maaş bu mudur yani? Çok az değil mi be

Bence buraya aktarılan maaşlar yanlış . Günümüzde neredeyse herşey tasarım ve özellikle giyim sektöründe bence maaşların tabanı normal olarak 3000 liradan başlıyodur ve çalıştığın firmaya ve yaptığın işe göre de değişiyodur, bu kadar kaliteli ve hayal gücü isteyen bir bölümün yada işin parası bu kadar az olamaz :)

Bence buraya aktarılan maaşlar yanlış . Günümüzde neredeyse herşey tasarım ve özellikle giyim sektöründe bence maaşların tabanı normal olarak 3000 liradan başlıyodur ve çalıştığın firmaya ve yaptığın işe göre de değişiyodur, bu kadar kaliteli ve hayal gücü isteyen bir bölümün yada işin parası bu kadar az olamaz :)

ben bu yıl yani 2017 yılı suan yani :D endüstriyel tasarım bölümü okuyorum. ben üniversiteye gitmeden özel sektöre gorebilirmiyim çünkü bütün programları öğrendim adım gibi biliyorum hepsini :)

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger