Endüstriyel Tasarım Mühendisliği İş İmkanları

Endüstri Mühendisliği ile Endüstriyel Tasarım bölümlerinin bir karışımı sayılan Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü hakkında yararlı bilgileri sizler için derledik. Bölümün iş imkanları nasıldır, iyi bir bölüm mü, kaç yıllık, maaşları ne kadar ve daha birçok konuda bilgi alabilirsiniz.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği ilk mezunlarını henüz vermemiştir. Ülkemizde az sayıda üniversitede bu bölüm bulunduğu için belli bir süre bölüm mezunlarına ihtiyaç duyulabileceği düşünülmektedir. Bölüm, MF-4 sayısal puan türü ile tercih edilmektedir. Daha çok sayısal çıkışlı öğrencilerin yazdığı bir bölümdür ancak diğer alanlardan mezun olanların da tercih etmesinde hiçbir engel yoktur. Eğitim süresi 4 yıldır. Bir lisans bölümüdür. Özellikle eğitimin birinci senesinde öğrenciler daha çok genel derslerle ilgili yetiştirilirken, sonraki yıllarda meslek bazlı eğitim verilmektedir.
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?
Endüstriyel Tasarım mühendislerinin başlıca görevi, çalıştıkları kurumlarda, kuruluşlarda veya işletmelerde, imal edilecek ürünün özelliklerini, şeklini, şemalini ve maddesini belirlemek, bununla ilgili geliştirme çalışmaları yapmaktır. Örneğin üretilecek bir çamaşır makinesinin hangi malzemeden yapılacağını, hangi renk olacağını, hangi boyutlarda olacağını vs. endüstriyel tasarım mühendisleri belirlemektedir. Mezunlar otomotiv sektörü, beyaz eşya sektörü, mobilya sektörü, hava, kara ve deniz taşıtları ile ilgili alanlarda çalışabilmektedir.
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü İş İmkanları ve Çalışma Alanları
Herhangi bir ürün imal eden birçok kamu kurumu veya özel şirkette çalışmaları mümkündür. Bugünkü birçok üretici firma, ürünlerinin tasarımını yaptırmak üzer bu mühendislere ihtiyaç duymaktadır. Özellikle ulaşım taşıtları ve beyaz eşya üreticilerinin sıkça ihtiyaç duyacağı bir meslektir.
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Maaşları 2015

Devlete bağlı kurumlarda çalışacak olan bir Endüstriyel Tasarım Mühendisinin alabileceği maaş ortalama 3100 liradır. Çalışılan kuruma göre bu maaş artabileceği gibi yükselebilir de. Ayrıca meslekte çalışılan yıla göre de kazanç değişebilir. Özel sektörde ise maaşlar arasında belirgin farklılıklar olabilecektir.

5 yorum

Merhabalar Tasarim ile ilgli is yapan bir firmada tam zamanli calisicak Endustriyel tasarimci ariyoruz ilgilenen varsa yanitlarsa memnun olurum.
Tesekkurler

Gülden hanım endüstriyel tasarımcı arıyor musunuz hala?

Endüstri ürünleri tasarımcısı arıyor musunuz ?

merhaba,
ikitellideki silikon ve pvc imalathanemiz için cad cam proğramları kullanacak birine ihtiyacımız var
telefonum 0533 654 91 37
Şahin,

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger