Enerji Yönetimi Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Bu yazımızda Enerji Yönetimi bölümü nedir, mezunları ne iş yapar, iş imkanları geniş mi, iyi mi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.
Enerji Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Enerji Yönetimi bölümü Türkiye’de sadece özel KTO Karatay Üniversitesinde bulunuyor. Eğitim süresi 4 yıl olan bir lisans bölümü. Öğrencilerin enerji Yönetimini tercih etmesi için TM-1 puanına sahip olması gerekiyor. TM-1 için ise YGS, LYS-1, LYS-3 sınavlarına girmeleri şart. Başka üniversitede bulunmadığından, dolayısı ile mezun sayısının az olmasından dolayı ilerde iş imkanı çekmeyecek bölümlerden biri gibi görünüyor.

Enerji Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?
Enerji Yönetimi mezunları hem bazı devlet kurum ve kuruluşlarında hem de özel işletmelerde çalışabilir. Devlet kurumlarında çalışmak isteyenlerin öncelikle KPSS’den iyi bir puan alması gerekir. Mezunlar her türlü enerji kaynağı ile ilgili çeşitli kuruluş veya işletmelerde çalışabilir. Enerji kaynaklarının üretimi, dağıtımı gibi alanlarda görev yapabilirler. Doğalgaz, petrol, taş kömürü, termik santraller, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi gibi alanlar başlıca görev alanları kapsamındadır.
Enerji Yönetimi Bölümü İş İmkanları ve Çalışma Alanları
Bölümü bitirenler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında ve ilgili kuruluşlarında, elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinde, Maden Tetkik Aramada, Devlet Su İşlerinde ve benzeri diğer kurumlarda çalışabilir. Üniversitede öğretim görevlisi ihtiyacını gidermek için öğretim görevlisi olabilirler. Yine isteyen mezunlar yeterli puanı almak şartı ile KPSS ile normal memur olabilirler.
Enerji Yönetimi Bölümü Maaşları 2015

Kamu sektöründe memur olarak çalışacak bir Enerji Yönetimi mezunu maaşı ortalama 2000-2200 lira civarında olacaktır. Özelde çalışanlar ise daha düşük ücretler alabileceği gibi daha yüksek ücretler de alabilecektir.

1 yorum:

iş imkanı çekmeyecek derken anlamadım kolay işmi bulur yoksa iş bulamazmu?

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger