Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü İş Olanakları

   İyi bir meslek sahibi olmanın yolu iyi bir üniversite bölümü seçmekten geçer. Bu da ancak yeteri kadar araştırma ile gerçekleşebilir. Bu yazımızda sizler için Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü hakkında ayrıntılı bilgi verdik; fakat yalnız bu bilgilerden yola çıkarak bu veya başka bir bölümü tercih etmek pek sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle sadece internet ortamındaki bilgilerle yetinmek yerine meslek mensupları ile görüşmeniz daha faydalı olabilir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi
Bu bölüm, ülkemizde birkaç üniversitede bulunmaktadır. Devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler için dikkate alınan puan türü farklıdır. Devlet üniversiteleri YGS-2 puan türü ile öğrenci alımı yaparken, özel üniversiteler MF-3 puan türü ile öğrenci almaktadır. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Yani bir lisans bölümüdür. Bölümden başarı ile mezun olanlara ''Acil Yardım ve Afet Yöneticisi'' unvanı verilmektedir. Bölümü bitirmek için her öğrencinin belirlenmiş süre miktarınca staj yapması zorunludur. Stajlar genellikle yaz döneminde ve itfaiye teşkilatlarında yapılmaktadır. Bu stajlar ayrı ayrı olmak üzere toplam dört defada yapılmaktadır.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?
Bölüm mezunları, çalıştıkları kamu kurumları veya özel kurum ve kuruluşlarda acil yardım gerektirecek durumlarda ve afetlerde görev almaktadır. Sadece bu tür durumlardan sonra değil, afetlerin öncesinde, afet esnasında ve sonrasında çeşitli görevler almaktadırlar. Deprem, sel, salgın gibi durumların yaşanmasını önlemek için çeşitli tedbirler alırlar. Ayrıca gerçekleşen bir afet durumunda zararı en aza indirmek için çalışırlar.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi İş İmkanları, Çalışma Alanları
Bölümü bitirip Kamu Personeli Seçme sınavında yeterli puanı alanlar, ihtiyaca göre belirlenmiş alanları tercih ederek İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerinde, Afet ve Acil durum Yönetimi Başkanlığının merkez teşkilatında, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüklerinde, itfaiye teşkilatlarında, belediyelerde veya buna benzer alanlarında çalışabilirler. Mezunların alan ile ilgili özel sektörde çalışmaları mümkündür. Ayrıca bu bölümün okutulduğu üniversitelerde öğretim görevlisi olma imkanı da bulunmaktadır. ALES gibi akademik sınavlarda başarılı olanlar ve diğer şartları yerine getirenler üniversite hocalığı yapabilmektedir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Maaşları
Kamuya bağlı herhangi bir kurumda veya birimde göreve başlayan bir Acil Yardım ve Afet Yöneticisi 2500 lira civarında maaş alabilmektedir. Çalışılan yere göre ve hizmet yılına göre maaşlarda küçük farklılıklar olabilir. Ayrıca KPSS ile bir devlet kurum veya kuruluşuna atanamayıp özelde faaliyet gösterenlerin kazançları genellikle daha düşük olmaktadır.

3 yorum

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Mezunları att olarak çalışabilir mi?

nasıl iyi bölüm bu ataması bile yok. en son 2014te 1 kişi atanmış

O mezunların çoğu zaten devlet bünyesindeki elamanlardır. Maaşina ek olarak bitirmislerdir bu bölümü .

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger