Adli Bilişim Mühendisliği İş İmkanı Hakkında Bilgi

  Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü sadece Elazığ Fırat Üniversitesinde bulunmaktadır. Gerek önemsenen bir alana hitap etmesi gerekse de tek bölüm olması bölümün değerli olmasını sağlamıştır. Teknoloji ve bilişim alanı haline gelen dünyamızda artıık neredeyse her şey bilgisayarlar ve benzeri donanımlar sayesinde yapılmakta, tüm kurum ve kuruluşlarda işleyiş bu bilişim araçları sayesinde yürütülmektedir. Bilişimin bu şekilde her alanda kullanılması, güvenliğin de bir zaruret haine gelmesine sebep olmuştur. Örneği tonlarca parayı internet ağları üzerinden işleten, transfer eden bankaların öncelikle her türlü önlemi alması ve olası güvenlik açıklarına veya saldırılara karşı harekete geçmesi lazımdır. İşte Adli Bilişim Mühendisliği bölümü de her türlü kurum ve kuruluşun bilişim güvenliğini sağlayacak, bununla ilgili her türlü yasayı bilecek mühendisler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
Adli Bilişim Mühendisliği 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Tıpkı diğer mühendislik bölümleri gibi bu bölüm de MF-4 puan türü ile tercih edilmektedir. MF-4 puanı ise sayısal ağırlı derslerden elde edilen puan türüdür. Bölümü bitirenler çalıştıkları kurum veya kuruluşlarda Adli Bilişim Mühendisi unvanı ile anılırlar.

Adli Bilişim Mühendisliği Ne İş Yapar?
Mezunlar çalıştıkları kurum, kuruluş, banka, şirket ve benzeri alanlarda bilişim güvenliğini sağlamak, o kurum ile ilgili çeşitli programlar hazırlamak, yasal gerekleri yerine getirmek ve benzeri işleri yapmakla görevlidir. Örneğin çalıştıkları bir bankanın kullandığı sistemin güvenilir olup olmadığını, sisteme yapılan herhangi bir saldırı durumunda neler yapılması gerektiğini ve benzeri alanlarda çalışır.

Adli Bilişim Mühendisliği İş Olanakları, Çalışma Alanları
Bölümü bitirenler başta Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, ÖSYM, diğer bakanlıklar ve bağlı birimleri, üniversiteler, belediyeler, bankalar, finans kuruluşları, ticari firmalar ve benzeri alanlarda çalışırlar. Kamuya bağlı olan alanlar için KPSS'den yeterli puanı almak şarttır. Mezunların özel sektörde çalışması da mümkündür.

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları
Herhangi bir devlet kurum veya kuruluşunda çalışacak olan bir Adli Bilişim Mühendisi maaşı 2015 verilerine göre 3000 lira civarında olacaktır. Gerek çalışılan kurum, gerekse de çalışılan hizmet yılı ve benzeri bazı değişkenler, maaşlar arasında küçük farklılıklar olmasına sebep olabilir.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger