Ekonometri Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

  Ekonometri, kelime anlamı olarak ‘’ekonomi ölçümü’’ olarak ifade edilebilir. İsminden ve manasından yola çıkarak, bu bölüm mezunlarının hangi işi yapacağını veya nerelerde çalışacağını tahmin etmek çok zor değildir. Ekonominin ölçümü demek ayrıntılı analizler yapmak, istatistikler hazırlamak, ekonomi ile ilgili tahminlerde bulunmak, raporlar hazırlamaktır. Ekonomi sektöründe önemli bir yeri olan ekonometriye ilgi duyanlar, bölümü tercih etmeyi düşünenler için bölümün ne olduğu, iş imkanlarının nasıl olduğu, çalışma alanlarının ve maaşlarının ne kadar olduğunu açıklamaya çalıştık. Sizler de yorumlarınızla yazımıza değer katabilirsiniz.

Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgi
Ekonometri bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Türkiye’de yirmi kadar üniversitede bu bölüm okutulmaktadır. Şu an itibariyle, bu üniversitelerin tamamı devlet üniversitesidir. Bölüme TM-1 puanı ile öğrenci alınmaktadır. YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına girerek yeterli puanı alan herkes bu bölüme yerleşme şansına sahiptir. Bölümün dersleri ekonomi ağırlıklı olmakla birlikte işletme, hukuk gibi konuları kapsayan dersler de okutulmaktadır. Bölüm mezunları ekonometrist unvanı ile anılırlar.

Ekonometri Mezunları Ne İş Yapar?
Ekonometri mezunlarının çalışma alanları geniştir. Ekonomi alanında faaliyet gösteren her türlü kurum veya kuruluşta çalışmaları mümkündür. Bu kurum ve kuruluşlar arasında çok sayıda devlet kurumu da mevcuttur. Ancak mezunları özel sektörde çalışması da gayet mümkündür. Ekonometristler, çalıştıkları kurum veya kuruluşta ekonominin gelecekteki hali ile ilgili tahminlerde bulunur ve analizler yaparlar. İşleri istatistiklere ve sayısal verilere dayalı olduğu için aşırı dikkat isteyen bir meslektir. Özellikle sayısal dersler ve sayılar ile arası pek iyi olmayanların uzak durması gereken bir bölümdür diyebiliriz. Ancak dikkatli, ön görülü, titiz, hızlı düşünen ve sayısal derslerde başarılı olan öğrenciler bu bölümü gönül rahatlığı ile tercih edebilir.

Ekonometri Bölümü İş Olanakları, İş İmkanları, Çalışma Alanları
Ekonometri bölümünü bitirenler özel bankalarda, kamuya ait bankalarda, finans kuruluşlarında, Merkez Bankasında, Devlet Planlama Teşkilatında, sigorta şirketlerinde, ithalat ve ihracat alanında faaliyet gösteren firmalarda, Sermaye Piyasası Kurulunda ve bunlara benzer daha birçok alanda çalışma imkanına sahiptir. KPSS’de başarılı olarak yeterli puanları alanlar, istedikleri ve kadro gösterilen bir kuruma atanabilirler. Dileyen mezunlar, üniversitelerin ilgili bölümü ile ilgili öğretim görevlisi ihtiyacını gidermek için öğretim görevlisi olabilirler. Ancak bunun için de ALES’te başarılı olmak ve mülakat vb. alanlarda başarılı olmak, gerekli şartları yerine getirmek gerekir.

Ekonometri Bölümü Maaşları 2015
Ekonometri maaşları ile ilgili kesin bir maaş oranı vermek doğru olmaz. Ancak yukarıda saydığımız devlet kurumlarına atanacak birisinin 2500-3000 lira dolaylarında maaş alacağını söylemek mümkündür. Kamu dışındaki alanlarda görev alanların ise maaşı birbirinden farklı olmaktadır.

Sizin Yorumlarınız

Ekonometri bölümü hakkında bilgi sahibi olanlar, bu bölümü okuyanlar veya ekonometrist olarak çalışanlar, konu ile ilgili düşüncelerini ve bilgilerini bizimle paylaşırlarsa daha faydalı bir sayfa oluşturmuş olabiliriz. En gerçekçi bilgiler bu bölümden mezun olanlar tarafından verilecektir.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger