Ekonomi Bölümü İş İmkanları

  Ekonomi ile ilgili bölümler hiçbir zaman değerini tamamen yitirmemiştir. Özellikle mezun sayısının her geçen gün artması bu alan ile ilgili bölümlerin iş imkanlarını biraz kısıtlamış olsa da, mezunların çalışabileceği kamuya veya özel sektöre ait birçok alan bulunmaktadır. Bu yazımızda da Ekonomi bölümü hakkında bilgi vererek tercih yapacak üniversite adaylarının fikir edinmesini sağlamayı amaçladık.

Ekonomi Bölümü Hakkında Bilgi
Ekonomi bölümünün bulunduğu üniversitelerin tamamı özel üniversitelerdir. Bu bölümün okutulduğu bir devlet üniversitesi henüz yoktur. Bölüme öğrenci alımında dikkate alınan puan türü TM-1’dir. TM-1 puan türüne sahip olmak için adayların YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına girmiş olması gerekir. Taban puanları, bursluluk oranına göre 200-500 puan arasında değişmektedir. Tam burslu okumak isteyen öğrencilerin yüksek puanlar alması gerekir. Ekonomi bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür. 4 yıllık eğitimini başarı ile tamamlayan mezunlar ekonomist unvanını alırlar. Eğitim esnasında ekonomi ile ilgili her türlü dersin yanında, hukuk, istatistik, matematik gibi alan ile ilgili dersleri de görürler.

Ekonomi Mezunları Ne İş Yapar?
Mezunların çalışma alanları çok geniştir. Ekonomi ile ilgili her türlü kurum ve kuruluşta çalışmaları mümkündür. Kamuya ait kurumlarda çalışmak isteyenlerin KPSS’de atanmak için yeterli puanı almış olması gerekmektedir. Dileyen mezunlar yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlayarak öğretim görevlisi olma şansına da sahiptir. Ancak bunun için ALES sınavında başarılı olmak ve diğer şartları sağlıyor olmak gerekir.

Ekonomi Bölümü İş Olanakları, İş İmkanları
Ekonomi mezunları devlet bankalarında, özel bankalarda, kamuya veya özel sektöre bağlı finans kuruluşlarında, sosyal güvenlik kurumlarında, sigorta şirketlerinde, Devlet İstatistik Enstitüsünde, Merkez Bankasında, Maliye ve gümrük Bakanlığı ile ilgili birimlerinde, Devlet Planlama Teşkilatında, Hazine Başkanlığında ve bunlara benzer alanlarda çalışması mümkündür.

Ekonomi Bölümü Maaşları 2015
Ekonomi mezunları, çalıştıkları alana göre farklı maaşlar alabilirler. Devlet kurumlarında çalışanların maaşları 2500-3000 lira civarında iken özel sektörde çalışanlar için net bir maaş vermek mümkün değildir. Öğretim görevlisi olanların maaşı da 3 bin lira civarında olacaktır.

Sizin Yorumlarınız

Bölüm ile ilgili araştırmayı, bölümün okutulduğu üniversitelerin resmi internet sayfalarından aldık. Ancak şu da bir gerçek ki hiç kimse ayranım ekşi demez. Her üniversite, okuttuğu bölümü göklere çıkarmaktadır. Bu nedenle özellikle bölümden mezun olmuş çalışma hayatına geçmiş ya da yıllardır iş bulamamış kişilerin ve bölümde okumakta olan öğrencilerin verecekleri bilgiler çok yararlı olacaktır. Lütfen değerli yorumlarınızı esirgemeyin. İnsanlar için büyük bir öneme sahip olan tercih döneminin sağlıklı geçmesini sağlayın.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger