El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Bölümü İş İmkanları

  El Sanatları Tasarımı ve Üretimi bölümü Türkiye’de sadece iki üniversitede okutulmaktadır. Bu üniversiteler Gazi Üniversitesi ve Konya Selçuk Üniversitesidir. Daha çok meslek lisesi mezunları tarafından tercih edilen bu bölümün amacı sanat, sanat tasarımı ve üretimi hakkında yetenekli, yaratıcı elemanlar yetiştirmektir.

El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Selçuk Üniversitesinin kendi resmi web sitesinde de yaptığı açıklamaya göre bölüme öğrenci alınırken YGS-5 Puanı dikkate alınmakta ve ayrıca özel yetenek sınavı da yapılmaktadır. Bölüme başvuran adaylar hem YGS’de yeterli puanı almalı hem de yetenek sınavında başarılı olmalıdır. Bölüm öğrencileri 2 ve 3. Sınıfın sonunda her birinde 20 olmak üzere toplam 40 gün staj yapmak zorundadır. Bölümden mezun olmak için hem derslerden başarılı olmak hem de stajı başarı ile bitirmiş olmak gerekir.

El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Mezunları Ne İş Yapar?
Bölüm öğrencileri, eğitim süresi boyunca kendilerini tasarım, desen, biçim konularında yetiştirirler. Bu becerileri sadece elde değil, bilgisayar üzerinde de geliştirirler. Bu nedenle tasarım oluşturmaya yarayan programları öğrenirler. Adaylar mezun olduklarında, çalıştıkları yerlerde çini tasarımı, oyuncak tasarımı, aksesuar tasarımı, deri tasarımı, takı tasarımı gibi işleri yaparlar. Üretim merkezlerinin veya fabrikaların ürettiği nesnelerin biçimlerini, üzerindeki desenleri belirler ve üretimini sağlarlar.

El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Bölümü İş Olanakları – İş İmkanları
Bu bölümün başlıca çalışma alanlarını oyuncak üretim firmaları, takı üretim fabrikaları, deri işletmeleri, giyim fabrikaları ve benzeri alanlar oluşturur. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans veya doktora yapanlar öğretim görevlisi olma şansına sahiptir. Ayrıca pedagojik formasyon alanlar eğitmenlik yapabilmektedir.

El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Bölümü Maaşları 2015
Bölüm mezunları genellikle özel sektörde faaliyet gösterdikleri için maaşları konusunda net bir şeyler söylemek zordur. Ancak ortalama maaşlarının 1000-1500 lira olabileceğini söylemek mümkündür.

Yorumlarınız

Özellikle bu bölümden mezun olmuş veya halen okumakta olan öğrenciler konu ile ilgili yorumlarını belirtirse, birçok kişiye yol göstermiş olacaktır. Özel yetenek sınavı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli, önceden gidilmesi gereken bir kurs var mı gibi soruların cevaplarını ve piyasadaki maaşlarını aydınlığa kavuşturacak ziyaretçilerimize şimdiden teşekkür ederiz.

1 yorum:

Bende kuyumculuk bolumunde okuyorum

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger