2 Yıllık Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Ne İş Yapar?

Denizcilik ile ilgili bölümlerden bir tanesi de iki yıllık Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümüdür. Denizcilik ile ilgili bölümlere öğrenciler tarafından rağbet fazla olmaktadır. Özellikle denizciliği seven, deniz seyahatlerinden hoşlanan kişiler için bu bölüm güzel bir bölüm sayılmaktadır. Üniversite bölümlerini derlediğimiz çalışma için bu sayfada da Denizcilik Ulaştırma ve İşletme bölümünü inceledik. Bu sayfamızda, deniz ulaştırma ve işletme bölümü iş olanakları nelerdir, mezunlar nerede çalışır, ne iş yapar, iş alanları geniş mi, maaşı ne kadar gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

İki Yıllık Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü İş İmkanları
Bu bölümün amacı gemilerde görev alacak ‘’vardiya zabitleri’’ yetiştirmektir. Bölümden mezun olanlar, şu iş alanlarında çalışabilirler.
-Dünyanın her bölgesindeki gemilerde vardiya zabiti/yakın yol kaptanı olarak çalışabilirler.
-Mezunlar ayrıca; deniz sigortacılığı, liman yönetimi, brokerlik, insan kaynakları ve denizcilik gibi çeşitli alanlarda da görev alabilme imkânına sahiptir.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Hakkında Bilgi – Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Nedir?
   Üniversitelerin bu bölümüne girmek isteyen öğrenciler şayet mesleki teknik liselerde ilgili bir bölüm okumuşlarsa, sınavsız geçiş hakkı ile bölüme yerleşebilirler. Diğer bölüm mezunları ise YGS sınavına girerek yeterli puanı almalıdırlar. Bölüm YGS-1 puan türü ile alım yapmaktadır. Bölümün tercih edilebilmesi için YGS-1 puan türünden en az 140 puan almak zorunludur. Ancak 140 veya üzeri puan alanların bölüme kesin olarak yerleşeceği diye bir şey söz konusu değildir.
   Bölüm ön lisans programları arasında yer almaktadır. İsmi 2 yıllık olarak geçse de ve üniversitelerin çoğunda bu bölümün eğitim süresi 2 yıl olsa da örneğin Piri Reis üniversitesinde bölümün eğitim süresi 3 yıl olmaktadır. İlk sene yabancı dil ağırlıklı hazırlık sınıfı okutulmakta ve ardından 2 senen daha eğitim-öğretime devam edilmektedir. Bölümden mezun olanlar vardiya zabiti olurlar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri – DGS Bölümleri
Bu programdan mezun olanlar bazı 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapma imkanına sahip olmaktadırlar. Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü mezunlarının dikey geçiş yapabileceği bölümler şunlardır: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Güverte, İşletme , Lojistik Yönetimi, Uluslararası Ticaret. Bu bölümlerden herhangi birine yerleşebilmek için DGS sınavına girilerek atanmak için yeterli puan alınmalıdır.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Maaşları – Vardiya Zabiti Maaşları
   ‘’2 yıllık deniz ulaştırma ve işletme mezunları maaşları, 2014 vardiya zabiti maaşları, vardiya zabiti ne kadar maaş alır, iki yıllık deniz ulaştırma bölümü maaşı’’


   Bölümden mezun olanlar çok iyi sayılabilecek maaşlar almaktadırlar. Özel iş ilanlarına baktığımızda verilen maaşların genellikle dolar cinsinden olduğu ve 3000 dolar ile 3500 dolar arasında olduğunu görmekteyiz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger