2 Yıllık Deniz ve Liman İşletmeciliği Ne İş Yapar?

Diğer deniz ve denizcilik ile ilgili bölümlerde olduğu gibi Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümünün de iş olanakları geniş sayılmaktadır. Özellikle Türkiye’nin bir yarımada olması ve denizciliğe ve denizcilik ticaretine gün geçtikçe verilen önemin artması, bu bölümün geleceği için ümit vadetmektedir. Üniversiteye hazırlık aşamasında olan veya bu bölümü kazanmış olan öğrenciler için Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümü ile ilgili tüm bilgileri bir araya getirerek, iş imkanları, iş alanları, maaşları ve daha birçok konuda aydınlatıcı bilgiler vermeye çalıştık.

İki Yıllık Deniz ve Liman İşletmeciliği Bölümü İş Olanakları
   ‘’deniz ve liman işletmeciliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, iş alanları nelerdir’’
Bölümden mezun olanların iş bulma imkanları yüksek sayılmaktadır. Ülkemizde eğitimli meslek elemanlarına her zaman ihtiyaç duyulmakta ve duyulmaya devam edecektir. Bölüm mezunları; denizcilikle ilgili devlet kurumlarına atanacağı gibi özel sektörde de çalışma olanağına sahip olabilir. Devlet kurumlarına atanmak için ön lisans KPSS sınavına girilerek yeterli puanın alınması zorunludur. Özel sektör için ise verilen iş ilanları takip edilerek çalışmaya başlanabilir. Deniz ve Liman İşletmeciliği çalışma alanları şunlardır:
-Denizcilik ile ilgili devlet kurum ve kuruluşları
-Liman ve tersane işletmeleri
-Deniz acenteleri
-Marinalar
-Denizcilik ile ilgili nakliyat şirketleri
-Gemi kiralama şirketleri vs.

Deniz ve Liman İşletmeciliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar, görevleri Nelerdir?
Deniz ve liman işletmeciliği mezunları işe başladıklarında, deniz işletmecisinin gözetimi altında şu işleri yapmakla mükelleftir.
-Kullanılacak olan geminin yolculuğa elverişli olup olmadığı konusunda incelemeler yapar.
-Gerekli olan mal alım-satımını yaparak gemiye ulaştırılmasını sağlar.
-Gemi için lazım olan yakıt satın alma işlemlerini yapar ve gemiye ulaştırır.
-Resmi iş ve işlemleri yürütür.
-Ticari gemiler için iş bulur ve gerekli anlaşmaları yapar.
-Gemiye yük veya yolcu bindirilmesinde ve indirilmesinde görev alır ve bunun için gerekli tedbirleri alır, resmi işlemlerini hazırlar.
-Burada sayamadığımız diğer benzer işleri yapar.

Deniz ve Liman İşletmeciliği Bölümü Hakkında Genel Bilgi
Bu bölüm iki yıllık ön lisans bölümlerinden birisidir. Mesleki teknik liselerden ilgili bölümlerden mezun olanlar sınavsız geçiş haklarını kullanarak bu bölüme yerleşebilirler. Diğer alan mezunları ise YGS sınavına girerek YGS-6 puan türü ile bölümü tercih ederek yerleşebilirler.

Denizcilik ve Liman İşletmeciliği Maaşları


Bölümden mezun olanlar bir devlet kurumuna atanırlarsa tahmini olarak 2300 lira kadar maaş alabilirler. Özel sektörde çalışanların maaşları ise farklı olmaktadır. Asgari ücretle çalışan da bulunmaktadır 3-4 bin lira ile çalışan da…

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger