2 Yıllık Elektrik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar

   İki yıllık Elektrik bölümü iş olanakları, çalışma alanları, DGS bölümleri ile ilgili bilgileri derlediğimiz yazımızı başlıklar halinde inceleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilir, bölümü tercih etmeme konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Bilindiği gibi ön lisans elektrik bölümü çoğunlukla meslek liselerinde elektrik bölümü okuyan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bu öğrenciler sınavsız geçiş hakkını kullanarak bölüme yerleşmektedirler. Meslek lisesi çıkışlı olmayan öğrencilerin de bu bölümü tercih edip, bölüme yerleşmesi mümkündür. Şimdi 2 yıllık elektrik bölümünü ayrıntıları ile incelemeye başlayalım.

İki Yıllık Elektrik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puanı ile öğrenci alımı yapmaktadır. Genellikle 200 puan üzerinde taban puanlar oluşmaktadır. Eğitim süresi 2 yıl yani dört dönemden oluşmaktadır. Bölüm öğrencileri staj yapmak zorundadır. Elektrik bölümünden mezun olanlar Elektrik Teknikeri unvanını alırlar ve çalıştıkları yerlerde genellikle tekniker unvanı ile görev yaparlar.

2 Yıllık Elektrik Bölümü DGS Geçiş Bölümleri
Bu ön lisans programından mezun olanlar aşağıdaki 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilmektedirler. Bunun için DGS’ye girerek yeterli puanı almalıdırlar. Elektrik bölümü mezunlarının dikey geçiş yapacağı bölümler şunlardır:
-Elektrik Mühendisliği
-Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
-Fizik
-Havacılık Elektrik ve Elektroniği
-Kontrol Mühendisliği
-Meteoroloji Mühendisliği
-Uçak Elektrik-Elektronik
-Uzay Mühendisliği
Dikey geçiş yapılabilecek bölümlere bakıldığında, gerçekten cezbedici bir ön lisans bölümü olduğu söylenebilir.

2 Yıllık Elektrik Bölümü İş Olanakları
‘’Elektrik bölümü mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, çalışma olanakları nelerdir, KPSS atamaları nasıldır?’’
Bölümden mezun olanlar özel sektörde çalışabileceği gibi, ön lisans KPSS’ye girerek herhangi bir devlet kurumuna da atanabilirler. Neredeyse her KPSS atamasında ilgili bölümle ilgili kadrolar açılmaktadır. Bölüm mezunlarının KPSS ile atandıkları kurum ve kuruluşlar genellikle Elektrik üretim şirketleri, çeşitli üniversiteler, devlet demir yolları, maden işletmeleri ve benzeri yerlerdir.

Elektrik Bölümü Maaşları
‘’2 yıllık elektrik bölümü mezunları ne kadar maaş alır, elektrik teknikeri maaşları’’


Yukarıda saydığımız alanlardan birine atananlar tekniker unvanı ile görev yaparlar. Devlette çalışan bir teknikerin maaşı ise kuruma göre değişiklik gösterdiği için 1800 ile 2200 lira arasında olmaktadır.

4 yorum

sınavsız ggeçiş diye para yatırmayı unuttum arkadaşa dedim oda bana ek tercih sana çıkarsa gidebilirsin dedi bi şansım daha var mı yoksa bir senem boşuna mı gitti..

sınavsız ggeçiş diye para yatırmayı unuttum arkadaşa dedim oda bana ek tercih sana çıkarsa gidebilirsin dedi bi şansım daha var mı yoksa bir senem boşuna mı gitti..

bu bölümü düşünüyorum okuması zormu birde öncelik iş bulma ve işin zorlugu

Benim erkek arkadaşım 2 yıllık önlisans mezunu ve suan asgari ücretli çalışıyor. Nereye nasıl başvururuz bilginiz varmı

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger