Diyaliz Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Daha önceki bölüm tanıtım yazılarımızda, sağlık ile ilgili bölümlerin revaçta olduğunu ve bu bölümlerin KPSS atamasının da diğer birçok bölüme göre daha kolay olduğunu vurgulamıştık. Diyaliz bölümü de aynen bahsettiğimiz bazı sağlık bölümleri içerisinde iyi bir yeri olan hem kamu sektöründe hem de özel sektörde iş imkanları yoğun olan bölümlerden birisidir. Üniversiteye hazırlık aşamasında olup bölüm araştırması yapanlar veya ilgili bölümü okuyup o bölüm hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen öğrenciler için, Diyaliz Bölümü iş imkanları, iş alanları, maaşları, dersleri ve KPSS taban puanları gibi konularda bilgiler vermeye çalıştık.
Diyaliz Bölümü Nedir?
Diyaliz bölümü; gerek kamu hastanelerinde gerekse de özel hastanelerde bulunan diyaliz birimlerindeki diyaliz makinasını çalıştırabilecek, hastaları diyalize alabilecek, bu hastaların durumlarını kontrol ve takip edebilecek  sağlık teknikerlerini yetiştirmek amacı ile kurulmuş bir ön lisans bölümüdür.

Diyaliz Bölümü Hakkında Bilgi
Diyaliz bölümü ülkemizdeki yirmiden fazla üniversitede okutulmakta olan bir sağlık bölümüdür. Bu üniversitelerin büyük bir çoğunluğu özel üniversitelerdir. Bu özel üniversitelerin ise %25, %50, %75 ve Tam Burslu gibi seçenekleri bulunmaktadır. Bölüme yerleşebilmek için YGS sınavına girilerek YGS-2 puan türünden minimum 140 puan alınmalıdır.  Devlet üniversitelerinde bulunan bir diyaliz ön lisans programına yerleşmek için 350 ila 400 puan civarı almak gerekmektedir. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu puan türünün YGS-2 puan türü olması gerekmektedir.

Diyaliz Bölümü İş İmkanları, İş Olanakları, İş Alanları
Diyaliz bölümü mezunları her türlü devlet hastanesinde, üniversite hastanelerinde, diyaliz merkezlerinde veya özel hastanelerde iş bulma olanağına sahiptir. Mezun olan öğrenciler genellikle kamu hastanelerini tercih ettiği için KPSS sınavına girerler. Yapılan KPSS sınavında atanmak için yeterli puanı alanlar memur statüsünde istedikleri bir devlet sağlık kurumunda işe başlamış olurlar. KPSS ile atanamayanlar ise özel hastanelere veya özel diyaliz merkezlerine iş başvurusunda bulunarak, buralarda çalışma olanağı bulmaktadır.

Diyaliz Bölümü Maaşları
   ‘’diyaliz teknikeri maaşları, diyaliz teknisyeni maaşı 2014 2015, Diyaliz bölümü mezunları ne kadar maaş alır’’


Bölüm mezunları devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde çalışıp çalışmadıklarına göre farklı maaşlar almaktadır. Kamu hastanelerinde veya üniversite tıp hastanelerinde (araştırma hastanesi, üniversite hastanesi) çalışanlar memur statüsünde çalıştığı için memur statüsünde de maaş almaktadırlar. Bu kurumlarda çalışanlar aynı zamanda tüm sağlık personelinin faydalandığı döner sermaye ücretinden yararlanırlar. Sağlık bakanlığına bağlı çalışan bir diyaliz teknikerinin tahmini maaşı 1600 lira civarında olmaktadır. Buna, döner sermaye ücreti de eklenince maaşlar 2400 liraya kadar çıkabilmektedir.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger