Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar

Ülkemizdeki bazı üniversite bölümleri kamu sektöründe de iş imkanı bulunurken, bazılarında ise daha çok özel sektör için iş istihdamları bulunmaktadır. İşte kamudan çok özel kuruluşlarda veya iş yerlerinde iş olanakları bulunan iki yıllık bölümlerden bir tanesi de Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümüdür. Bu yazımızda Doğal Yapı Taşları Teknolojisi ile ilgili bilgileri öğrenebilir, bölümün iş olanakları, iş alanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü Nedir?
Doğal Yapı Taşları Teknolojisi özel mermer üretim merkezlerinde çalışabilecek eğitimli elemanlar yetiştirmek amacı ile kurulmuş olan bir ön lisans programıdır.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm Türkiye’deki 5-6 üniversitede okutulmaktadır. Bölüme yerleşmek isteyenler şayet teknik liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmuşlarsa, sınavsız geçiş hakkını kullanmaları mümkündür. Sınavsız geçiş hakkı mezun olunan bölüm, mezuniyet yılı, diploma notu, nüfus cüzdanı yaşı gibi kriterler baz alınarak yapılan yerleştirmedir. Ancak bu yerleştirmenin yanında, diğer bölüm öğrencilerin veya düz liselerden mezun olan öğrencilerin de bölümü tercih etme hakkı bulunmaktadır. Bu öğrenciler YGS sınavına girip YGS-6 puan türünden en az 140 puan alanlar bölümü tercih etme hakkına sahip olmuş olurlar.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, İş Olanakları, İş Alanları
Az önce de bahsettiğimiz gibi doğal yapı teknolojisi mezunları kamudan çok özel fabrika veya iş yerlerinde çalışırlar. Mermercilik, ülkemizde gelişmiş bir sektör olduğu için ve ülkemiz mermer rezervi konusunda zengin olduğu için, bölüm mezunlarının iş bulma sıkıntısı pek bulunmamaktadır. Mezunlar istekleri halinde her türlü özel mermer fabrikasında, mermercilikle ilgili her türlü iş yerinde çalışabilirler.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri
Bu bölümden mezun olanlar DGS sınavına girerek lisans mezunu olabilirler. Tabi bunun için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu konudaki tek kriter ise DGS sınavıdır. Öğrenciler mezun olduktan sonra bu sınava girerek Maden mühendisliği ve jeoloji mühendisliği bölümlerinden birini tercih ederek, dikey geçiş yapabilirler.
Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Maaşları

Mezunlar özel sektörde çalıştıkları için farklı yerlerde çalışan kişilerin maaşları farklı olabilmektedir. Ancak asgari ücretin 2 katı kadar maaş alanların bulunduğu bilinmektedir.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger