Dış Ticaret Bölümü Ne İş Yapar?

  Geleceği parlak olarak düşünülen 2 yıllık bölümlerden bir tanesi de Dış Ticaret bölümüdür. Hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde iş imkânının bulunması, bu bölümün tercih edilen bölümlerden biri haline getirmiştir. Ülkemizdeki birçok üniversitede bu bölüm okutulmaktadır. Ön lisans bölümleri arasında iyi sayılabilecek bölümler arasındadır. Şimdi sizler için elde ettiğimiz dış Ticaret bölümü iş imkanları, iş alanları, dış ticaret bölümü maaşları gibi konular hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışalım.

Dış Ticaret Bölümü İş İmkanları
İki yıllık Dış Ticaret bölümünden mezun olanlar KPSS ile bazı devlet kurumlarına atanma şansını elde edebilirler. KPSS sınavında başarılı olanlar Gümrük Müsteşarlığı ve ilgili birimleri ile Maliye Bakanlığı ve ilgili birimlerine atanabilirler. Dış Ticaret Bölümü KPSS atama puanları yüksek sayılmakta ve atamaları da az yapılmaktadır. Ancak KPSS ile atanamayan mezunların özel sektöre yönelebilme imkanları bulunmaktadır. Bu anlamda ithalat ve ihracat işleri ile uğraşan her türlü iş yeri veya kuruluşta iş bulunabilmektedir. Ancak bunun için de mezunların kendini çok iyi geliştirmesi gerekmektedir. Özellikle bir veya birkaç yabancı dil öğrenen mezunların iş bulma konusunda çok daha şanslı olacakları ifade edilebilir. Mezunlar bunların dışında özel bankalarda da çalışabilmektedir.

Dış Ticaret Bölümü Hakkında Bilgi
Bölümün eğitim süresi 2 yıl olup YGS-6 puan türü ile alım yapılmaktadır. Bölüme ticaret meslek liseleri ve diğer bazı meslek liselerinden mezun olanlar sınavsız geçiş hakkı ile geçiş yapabilmektedir. İlgili bölümlerden mezun olmayan öğrenciler ile genel liselerden mezun olan öğrenciler ise bu bölümü tercih edebilmek için YGS sınavına girmeli ve bu sınavdan en az 140 YGS-6 puanı almalıdır. 140 puan sadece tercih edebilme hakkı için baraj puanıdır. Bu yüzden 140 puan alan her öğrencinin Dış Ticaret bölümüne yerleşebileceği diye bir şey yoktur. Bölüm öğrencilerinin staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun için belirlenen süre ise otuz işi günüdür. Bölümde bazı genel derslerin yanı sıra ticaret ve dış ticaret ile çeşitli ekonomi dersleri verilmektedir. Bölüm mezunları genellikle ofislerde iş yapmaktadırlar. Ancak gerektiği zaman uluslararası seyahatlere çıkmaları da mümkün olmaktadır.

Dış Ticaret Bölümü Maaşları
Dış Ticaret bölümünden mezun olanların maaşı değişiklik gösterebilmektedir. Devlet kurumlarına atananlar memur statüsünde çalışacağı için memur maaşı alırlar ki bu da tahmini olarak 2300-2500 lira dolaylarındadır. Özel sektörde çalışanlar ise asgari ücret veya 2-3 katı maaş ile çalışabilmektedir. Kişi kendisini ne kadar geliştirdiyse o oranda maaş alabileceği söylenebilir.

Dış Ticaret Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
Diğer ön lisans programlarında olduğu gibi Dış Ticaret bölümü mezunlarının da DGS sınavı ile dikey geçiş yapabilecek 4 yıllık (lisans) üniversite bölümleri bulunmaktadır. Bölümden mezun olanlar, isterlerse DGS sınavına girerek Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi,  Lojistik Yönetimi,  Sermaye Piyasası,  Uluslararası Finans, Uluslararası İşletme,  Uluslararası İşletmecilik,  Uluslararası Ticaret,  Uluslararası Ticaret ve Finansman,  Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik lisans bölümlerine geçiş yapabilir ve lisans mezunu olma imkanına sahip olabilirler.

Dış Ticaret Mezunları Ne İş Yapar?


Bölümden mezun olup işe başlayanlar, ithalat ve ihracat ile ilgili her türlü iş ve işlemi yaparlar. Satın alınacak malların kontrolü, koordinesi, zamanında ele geçirilmesi, satılacak malların zamanında gönderilmesi ile ilgili her türlü işi yapmaktadırlar.

1 yorum:

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler peki bu sene toplam kaç kişiyi alacaklar

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger