Eczane Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar

   Bugünkü yazımızda Eczane Hizmetleri bölümü ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan Eczane Hizmetleri bölümü eczanelerde, ilaç firmalarında çalışabilecek eğitimli elemanlar yetiştirmek amacı ile kurulmuştur. Bölümden mezun olanlar genellikle eczanelerde veya ilaç firmalarında çalışmaktadır.

Eczane Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi
Bu bölümün bulunduğu üniversiteler, öğrenci alımını YGS-2 puan türü ile yapmaktadır. Taban puanlar genellikle 300 puan dolaylarında olmaktadır. Hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde bulunmakta olup, özel üniversitelerde taban puanlar daha düşük olmaktadır. Eğitim süresi 2 yıldır.

Eczane Hizmetleri Bölümü İş İmkanları
‘’eczane hizmetleri iş olanakları, çalışma alanları, iş alanları, eczane hizmetleri mezunları ne iş yapar, nerede çalışır’’
Bölümden mezun olanların çalıştığı yerler genellikle eczanelerdir. Ancak eczanelerin dışında gerek ilaç üretimi yapan firmalar, gerekse de satışını yapan firmalar da diğer bir çalışma alanlarıdır. Bünyesinde eczane bulunduran devlet hastanelerine KPSS ile atanmaları da mümkün olabilir.

Eczane Hizmetleri Bölümü Maaşları
Genellikle asgari ücret kadar veya 2 katı kadar ücret alabilmektedirler. Bir devlet kurumuna atanabilenler tekniker unvanı ile maaş almakta ve bu maaş asgari ücretin 3 katı kadar olabilmektedir.

Eczane Hizmetleri Bölümü Dersleri


Bu bölümde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk dili ve Edebiyatı, Yabancı dil (genellikle İngilizce) gibi temel derslerin yanında meslekle ilgili dersler verilmektedir. Bölümde okutulan belli başlı dersler şunlardır: Fizyoloji, Temel Mikrobiyoloji, Organik Kimya, Üniversite Kültürü, Anatomi, Biyokimya, Halk Sağlığı, Eczacılıkta Temel Hesaplamalar, Eczane İşletmesi Sistemleri, Hasta Hakları, Temel Eczane Uygulamaları Vb.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger