Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Mezunları Ne İş Yapar

   Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı bölümü iş olanakları ile ilgili güncel bilgileri sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Üniversite tercihlerini yapmak için bölüm araştıranlar için hazırladığımız bu çalışmada elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtım bölümü hakkında bilgi, iş imkanları, iş alanları, çalışma alanları, maaşları ve DGS geçiş bölümleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Elektrik enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Bölümü Hakkında Bilgi
Bu bölüm ön lisans programlarından birisidir. Yani eğitim süresi iki yıldır. Üniversitelere öğrenci alımı YGS-1 puanı ile yapılmaktadır. Taban puanları üniversiteden üniversiteye göre değişse de genellikle 200 puan ve üzerinde olmaktadır. Bölümde staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Bölümü İş Olanakları
‘’mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, ne kadar maaş alır, KPSS atamaları nasıldır’’
Bu bölümü okutan üniversitelerin açıklamalarına göre, bölümün iş imkanları yani iş bulma olanakları geniştir. Tabi bu konudaki tek kriter üniversitelerin açıklamaları değildir. Bölüm mezunlarının KPSS sınavı ile atandıkları ve iş buldukları kurumların başında şunlar gelmektedir: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM), Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA), Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE), EÜAŞ, TEİAŞ, TEDAŞ, DSİ, TKİ, TTK, TPAO, BOTAŞ, TÜPRAŞ, TAE.
   Mezunları tek olanakları da bunlar değildir elbette. Günümüzde faaliyet gösteren birçok özel şirkette çalışmaları da mümkündür.

Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Bölümü Maaşları
Bu bölümü başarı ile bitirmiş öğrenciler Enerji Teknikeri unvanı ile anılırlar. Bir devlet kurumuna atandıklarında ise tekniker sıfatı ile maaş alırlar. Tekniker maaşları ise şu an için 1900-2000 lira dolaylarındadır.


Bölümden mezun olanlar istekleri dahilinde elektrik mühendislikleri gibi bölümlere DGS ile geçiş yapabilmektedir.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger