Evde Hasta Bakımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar

Günümüz Türkiye’sinde geniş çalışma alanlarına sahip olan sağlık bölümlerinden bir tanesi de Evde Hasta Bakımı bölümüdür. Sağlık alanında yeni gelişmelerin yaşanması, bunun neticesinde Sağlık Bakanlığının evde hasta bakımı uygulamasını başlatması bu sektörün açılmasını ve zamanla gelişmesini sağlamıştır. Sizler için Evde Hasta Bakımı bölümünü araştırdık ve iş imkanları, iş olanakları, iş alanları, çalışma alanları, KPSS atamaları, maaşları hakkında bilgi edindik. Şimdi dilerseniz bu üniversite bölümünü başlıklar halinde inceleyelim.

Evde Hasta Bakımı Bölümü Hakkında Bilgi
   Bu bölüm, geleceği olduğu düşünülen ve iş imkanlarının geniş olduğu sağlık bölümlerinden bir tanesidir. Evde Hasta Bakımı bölümünün eğitim süresi 2 yıldır. YGS puanı ile öğrenci alımı yapmaktadır. Diğer birçok bölümde olduğu gibi, bu bölümde de staj yapılmaktadır.
Evde Hasta Bakımı Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?
Bölüm mezunlarının genellikle çalıştığı yerler devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleridir. KPSS atamalarına bakıldığında neredeyse tüm atamaların, bu kurumlara yapıldığı görülmektedir. Herhangi bir kamu hastanesine veya üniversite araştırma hastanesine atanan evde hasta bakımı mezunları, evde bakım hizmetine ihtiyaç duyan hastaların bakımlarını evde yaparak, onların durumlarını takip ederler.
   Bu yüzden bakım, kontrol, egzersiz yaptırma, rahatlatma gibi yeterliklere sahip olmaları gerekmektedir.

Evde Hasta Bakımı Bölümü İş Olanakları
   ‘’mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, ne kadar maaş alır, KPSS atamaları nasıldır’’
Bölümden mezun olan öğrenciler KPSS sınavı ile hastanelere atanıyor olsa da tek çalışma olanakları bunlarla sınırlı değildir. Mezunlar özel olarak çalışabilecekleri gibi huzur evleri, çeşitli vakıflar veya sivil toplum örgütleri gibi alanlarda da iş bulma olanağına sahiptir.

Evde Hasta Bakımı Bölümü Maaşları
   Bir devlet hastanesinde veya araştırma hastanesinde çalışma fırsatı bulanlar, kendilerini tatmin edecek oranlarda maaş alabilirler. Genellikle 1500-1600 lira civarında taban maaş almaktadırlar. Ancak hastanelerde verilen döner sermaye ödemeleri bu oranı artırmaktadır. Öyle ki bir evde hasta bakımı sağlık teknikerinin 600-700 lira döner sermaye alacağı düşünülürsü, toplamda 2200-2300 lira maaş alabileceği ifade edilebilir. Ancak şunu belirtmeliyiz ki bu oranlar hastaneden hastaneye veya çalışılan yere göre değişebilmektedir.

Evde Hasta Bakımı KPSS Atama Puanları

   Son birkaç yılda yapılan KPSS atamalarına baktığımızda, atamaların neredeyse tamamının hastanelere yapıldığını ve KPSS taban puanlarının 65-75 dolaylarında olduğunu görmekteyiz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger