Fizyoterapi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar

  Türkiye’de uzun yıllardan beri sağlık bölümlerinde iş imkanlarının çok geniş olduğunu daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Bu sağlık bölümlerine en iyi örneklerden birisi de 2 yıllık Fizyoterapi bölümüdür. Bu bölümde hem iş imkanlarının geniş olması hem de özellikle özel hastane veya fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde dolgun ücretlerle çalışma olanağının bulunması, bölümün çokça tercih edilmesini sağlamıştır. Şimdi iki yıllık Fizyoterapi bölümü ile ilgili tüm bilgileri bölüm bölüm inceleyelim.

2 Yıllık Fizyoterapi Bölümü Hakkında Bilgi
Ön lisans programlarından birisi olan Fizyoterapi bölümü YGS puanı ile öğrenci alımı yapmaktadır. Alım yapılan puan türü ise YGS-2’dir. Bu anlamda, sadece bu bölümü tercih edecek olan öğrencilerin YGS sınavına girmesi yeterlidir. Fizyoterapi bölümünün eğitim süresi 2 yıldır. Bölümden başarı ile mezun olanlara Fizyoterapi Teknikeri unvanı verilir.

2 Yıllık Fizyoterapi Bölümü Olan Üniversiteler
Fizyoterapi bölümü hangi üniversitelerde var? Bölümün okutulduğu gerek devlet gerekse de özel birçok üniversite var. Biz, sizler için iki yıllık fizyoterapi bölümünün bulunduğu devlet üniversitelerini derledik. Fizyoterapi bölümü bulunan devlet üniversiteleri şunlardır:
Adnan Menderes Üniversitesi,  Afyon Kocatepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Yalova Üniversitesi.

Fizyoterapi Bölümü İş İmkanları
Fizyoterapi mezunları nerede çalışır, çalışma alanları, iş olanakları, iş bulma olanakları nelerdir?  Bölümden mezun olan öğrenciler ön lisans KPSS sınavından başarılı olarak devlet üniversitelerine veya üniversite araştırma hastanelerine atanabilirler. Bu durumda, göreve memur statüsünde başlamış olurlar ve maaşlarını da bu statüde alırlar. Devlet ve üniversite hastaneleri, fizyoterapi mezunlarının tek çalışma alanları değildir. Mezunlar aynı zamanda özel hastanelerde veya fizik tedavi merkezlerinde de iş bulma imkanına sahiptir.

2 Yıllık Fizyoterapi Mezunları Ne İş Yapar?
Bu bölümden mezun olanlar hastanelerde fizik tedavi uzmanı veya Fizyoterapist sorumluluğunda, fizik tedavi gören hastalarla ilgili işleri yaparlar. Fizik tedavi cihazlarının çalıştırılmasında, hastaların egzersizlerinde vs. görev alırlar.

2 Yıllık Fizyoterapi Maaşları


Fizyoterapi maaşları ne kadar, fizyoterapi teknikeri ne kadar maaş alır? Fizyoterapi teknikerlerinin aldığı maaşlar hastaneden hastaneye farklılık gösterebilmektedir. Genel anlamda ifade edecek olursak, bir fizyoterapi teknikeri 1600 lira civarında taban maaş; 700 lira civarında da döner sermaye ödemesi alır. Yani ortalama maaşları 2300-2500 lira arasındadır.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger