Lojistik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar

Lojistik bölümü, YGS altı puan türü ile alım yapan iki yıllık bölümlerden bir tanesidir. İş alanlarının geniş olduğu düşünülen bu bölüm, birçok üniversitede okutulmaktadır. Üniversite yerleştirme sonuçlarına bakıldığında lojistik taban puanlarının 250 ile 300 puan civarında olduğu görülmektedir.    Şimdi iki yıllık lojistik bölümü ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğiz.
İki yıllık lojistik bölümü iş imkanları, iş olanakları, lojistik bölümü maaşları, lojistik bölümü dersleri ve KPSS taban puanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

2 Yıllık Lojistik Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi lojistik bölümü bir ön lisans programıdır. Yani eğitim süresi iki yıldır. Öğrencilere eğitim dört dönem halinde verilmektedir. Bölümden mezun olanlara lojistik meslek elemanı unvanı verilmektedir.

Lojistik Bölümü İş Olanakları İş İmkanları 2015
Lojistik bölümü mezunları finans ile ilgili alanlarda, dış ticaret yapılan alanlarda, ithalat ve ihracatı ile uğraşan alanlarda, depolama sektöründe, gümrük ile ilgili alanlarda, uluslararası taşımacılık sektöründe ve dış ticaret alanında görev almaktadır. Bölüm mezunlarının en çok çalıştığı yerler fabrikalar, büyük depolar veya çeşitli şirketlerdir.

Lojistik Mezunları Ne İş Yapar 2015
Herhangi bir firma veya fabrikada çalışan lojistik mezunları, çalıştıkları firma veya fabrika ile ilgili ürünler, insan kaynakları, mal alım-satım ile ilgili her türlü iş ve işlemi yapmaktadırlar. Bir anlamda lojistik mezunları koordinatör görevi görmektedir.

Lojistik Bölümünden Dikey Geçiş Yapılan Dört Yıllık Bölümler 2015
İki yıllık lojistik bölümünden mezun olan öğrenciler, şayet isterlerse birçok dört yıllık üniversite bölümüne dikey geçiş yapabilirler. Dikey geçiş Sınavı ile geçiş yapabilecek bölümler şunlardır. Lojistik yönetimi bölümü, ulaştırma ve lojistik bölümü, uluslararası lojistik ve taşımacılık bölümü, uluslararası ticaret ve lojistik yönetimi, Sivil hava ulaştırma işletmeciliği, uluslararası lojistik bölümü. Tabi ki saydığımız bölümlere dikey geçiş yapılabilmesi için dikey geçiş sınavından başarılı olmak şarttır.

2 Yıllık Lojistik Bölümü Dersleri 2015
Bu bölümde de diğer bölümlerde okutulan bazı genel dersler okutulmaktadır. Türk Dili, İnkılap Tarihi Yabancı Dil, Bilgisayar dersi bu genel derslerin başında gelmektedir. Bunların dışında meslekle ilgili dersler de okutulmaktadır. Ticari Matematik, Taşımacılık Hukuku, Genel Muhasebe Bilgisi, Sponsorluk, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon, Ticaret Hukuku, Lojistik Uygulamaları, Proje Yönetimi gibi dersler lojistik bölümünde okutulan derslerin başında gelmektedir.


Lojistik Bölümü Maaşları 2015
Bölümden mezun olanların bir kısmı devlet kurumlarına veya çeşitli üniversitelere memur olarak atanmaktadır.
Memur statüsünde çalışan bu kişiler 657 devlet memurları kanununa tabi olarak maaş almaktadırlar. Bu maaşı ise genellikle 2000 TL'nin üstünde olmaktadır. Bir devlet kurumunda çalışmayıp da özel şirketlerde çalışanlar ise birbirinden farklı maaşlar almaktadır. Asgari ücretle çalışanlar olduğu gibi üç veya 5000 TL ile çalışanlarda mevcuttur.


Lojistik bölümü mezunları devlet kurumlarından çok çeşitli özel firmalarda iş bulabilmektedir. Bu yüzden, ille de herhangi bir devlet kurumuna atanmak isteyenler KPSS’ye çalışmalı ve atanmak için yeterli puanı almalı. Özel firmalarda iş bulabilmek için bazı yeterliklere sahip olmanız şarttır. Örneğin özel şirketler, lojistik elemanları alırken yabancı dil bilip bilmediğine dikkat eder. Yabancı dil bilenleri daha fazla tercih etmektedirler. Bilindiği gibi özellikle İthalat ve ihracat işiyle uğraşan şirketler yabancı dillere çok önem vermektedir. Bu yüzden lojistik öğrencilerinin henüz eğitim aşamasındayken mutlaka yabancı dil öğrenmesi gerekir. Hatta tek bir yabancı dil ile yetinmeyip birden fazla dil öğrenenler çok daha avantajlı olacaktır.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger