Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar

   Raylı sistemlerle ilgili tüm 2 yıllık bölümler, en çok tercih edilen ve iş bulma imkanı, diğer adıyla KPSS ile atanma imkanı kolay olan bölümlerden birisidir. Türkiye’de özellikle son yıllarda demir yollarında gerçekleşen gelişmeler, bu alanda yoğun bir iş istihdamının oluşmasını sağlamıştır. Bu durum da raylı sistemler ile ilgili herhangi bir bölümden mezun olanların çabuk iş bulmasını sağlamıştır. Bu yazımızda Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi iş olanakları, çalışma alanları, iş alanları, maaşları, taban puanları ve KPSS atamaları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm ön lisans programları arasındadır. Yani eğitim süresi 2 yıldır. Bölümü okutan üniversiteler YGS-1 puan türü ile alım yapmaktadır. Üniversite yerleştirme taban puanlarına bakıldığında, taban puanları 283 ile 370 puan arasında değiştiği görülmektedir. Bu veriler 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için geçerlidir. Bölümden mezun olanlar tekniker sıfatı ile çalışmaktadır.

Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
‘’Raylı Sistemler Elektrik Elektronik bölümü iş imkanları nelerdir, raylı sistemler mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, iş bulma olanakları nasıldır’’
Bu bölümden mezun olan öğrencilerin neredeyse tamamı, devlet kurumu olarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarında (TCDD) çalışmaktadır. Ancak mezunların tek çalışma alanı devlet demiryolları değildir. Şehir içinde tramvay gibi işletmeleri olan büyükşehir belediyeleri de fazlası ile eleman almaktadır. KPSS ile yeterli puanı alamayıp atanamayanlar ise yerel şirketlerde iş bulma olanağına sahip olmaktadır.

Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknolojisi Maaşları


Devlet demiryollarında çalışan mezunlar 657 devlet memurları kanununa tabi olarak çalışmaktadırlar. Bu kişiler teknik hizmetler sınıfına bağlı olarak tekniker maaşı almaktadırlar. 2014-2015 yıllarında ise bir devlet kurumunda çalışan tekniker maaşı yaklaşık 2000-2200 lira dolaylarındadır. Özel şirketlerde çalışanlar ise genellikle asgari ücretin bir buçuk iki katı kadar ücretle çalışmaktadırlar.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger