Pazarlama Bölümü İş Olanakları

Pazarlama Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Pazarlama Bölümü  iş imkanları, Pazarlama Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Pazarlama Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Pazarlama Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Pazarlama İş İmkanları Hakkında Bilgi Pazarlama İş Olanakları Hakkında Bilgi
Pazarlama lisans programı mezunları farklı büyüklüklerdeki reklam ajanslarında pazarlama stajyeri ya da şirketlerin pazarlama departmanlarında çalışmaya başlamaya uygun adaylardır.
Pazarlama kariyeri aynı zamanda reklamcılık, marka yönetimi, dijital pazarlama, uluslararası pazarlama, e-pazarlama, mobil pazarlama ve sosyal medya pazarlaması alanlarındaki görevleri de kapsar.


Pazarlama alanında diğer potansiyel rollere bakıldığında; örneğin ürün yönetimi ve geliştirmenin pazarlama ekibinde temel bir rolü olduğu, pazar araştırmasının tüketiciyi anlama alanında ve ayrıca iyi bir iletişim kurabilmek için müşteri ilişkileri ve servisinin önemi görülür. Medya sorumluları ve halkla ilişkiler görevlileri pazarlama kampanyalarının duyurulmasında ve şirketin, markalarının ve müşterilerinin halka tanıtımında çalışırken; müşteri temsilcileri de müşterilerle olan ilişkilerin yürütülmesine yardımcı olur.
Pazarlamanın yönetimsel yönü sebebiyle pazarlama alanında çalışan kişilerin sayısal becerilerinin de olması önemli bir faktördür. Bu sebepten dolayı pazarlama lisans programı öğrencileri bankacılık, finans, sigortacılık ve muhasebe sektörlerinde çalışabilecekleri gibi danışmanlık firmalarında ve genel müdürlüklerde de çeşitli roller üstlenebilirler.
Klasik pazarlama görevleri yanında, yaratıcı düşünmeye yatkın pazarlama lisans programı mezunlarının uygun olabileceği diğer alanlar şunlardır: Eğitim sektörüne girip pazarlama hakkında eğitimler verme, kaynak geliştirme-fon yaratma alanında, ikna becerilerini ve pazar bilgilerini kullanma, satış ve halkla ilişkiler alanları. Mezunlar aynı zamanda program sonunda edindikleri becerilerini ilaç firmalarında, sağlık hizmetlerinde, enerji ve kamu hizmetlerinde, kültür, müzik ve performans sanatları gibi sektörlerde reklam ve tanıtım departmanlarında kullanabilirler.
Mezun adaylarından yaratıcı yeteneği olanlar moda sektöründe, grafik tasarımda (model, logo ve promosyonel materyal tasarlama), organizasyon planlama, yayıncılık, web sitesi tasarımı ve müzik, elektronik ve spor endüstrilerinde de çalışabilirler.

4 Yıllık Pazarlama İş Olanakları
Mezunlar çalışabilecekleri diğer alanlar içinde tarım, çevre ve doğal kaynakları koruma sektörlerindeki önemli olaylar için farkındalık yaratma çalışmaları yapabilir; konaklama ve turizm sektörlerinde tanıtım ve kampanya geliştirme üzerine çalışabilir ve ayrıca devlet kurumlarında ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarda da çeşitli görevler alabilirler.

Pazarlama iş bulma imkanı, Pazarlama iş olanakları hakkında bilgi, Pazarlama mezunları ne iş yapar, Pazarlama mezunları nerelerde çalışır, Pazarlama mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Pazarlama Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2200-2500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Pazarlama mezunları ne kadar maaş alır, Pazarlama maaşı ne kadar, Pazarlama kazançları

Pazarlama Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Pazarlama Lisans Programı’nın amacı,  genel işletme ve yönetim bilgileri temeline sahip öğrencilere pazarlama konusunda marka yönetimi, hizmet pazarlaması, fiyatlandırma, dağıtım kanalları, pazarlama iletişimi, pazarlama araştırmaları ve uluslararası pazarlama gibi alanlarda daha uzmanlaşmış bir eğitim sunmaktır. Artan küresel rekabette yerel ve global pazarlarda başarılı olacak, pazarlama alanında eğitilmiş, bilgili, rekabetçi, yenilikçi ve yabancı dil becerileri gelişmiş pazarlama yöneticileri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Ayrıca, günümüzde tüm firma kültürlerinin pazarlama odaklı olması gerekliliğinden hareketle, işletmelerin her bölümünde çalışan uzmanların pazarlama terminolojisine hâkim olmaları ve firmalarının uzun dönemli vizyonlarına katkı sağlamaları beklenmektedir. Tüm sektörlerde gerekli olan bu anlayış ve pazarlama alanında uzmanlaşmış çalışanları sayesinde, işletmelerin küresel rekabette daha sağlam yer edinmeleri mümkün olacaktır.

Pazarlama Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Pazarlama Bölümü nün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Pazarlama Bölümü MMM mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger