Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü İş Olanakları

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü  iş imkanları, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.


Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği İş İmkanları Hakkında Bilgi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği İş Olanakları Hakkında Bilgi
- Ülkemizde petrol mühendisliği,çalışma alanı kısıtlı bir meslektir. Petrol rezervlerinin ve rafinerilerinin belli bölgelerde ve az sayıda oluşu iş bulma olanağını da zorlaştırmaktadır.
- Yeni petrol ve doğalgaz kaynaklarının araştırılmasının maliyeti çok fazla olduğundan bu konuda çalışmalar yeterli değildir.
- Ancak ülkemizde petrol ve doğalgaz mühendisi yetiştiren eğitim kurumlarının fazla olmaması ve halen mesleki eğitim veren iki üniversitedeki bölümlerin kontenjanlarının da diğer mühendislik bölümlerine göre oldukça düşük olması, bu bölüm mezunlarının iş bulmalarını kolaylaştırmaktadır.
- Çalışma alanı fazla olmasa da, bu konuda araştırmalar yapacak bilim adamlarına ihtiyaç vardır.
- Petrol ve doğalgaz mühendisleri; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve bağlı şirketlerinde, Maden Tetkik Arama, Devlet Su İşleri, BOTAŞ ve yabancı şirketlerde çalışabilirler.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği İş Olanakları
Petrol ve doğalgaz mühendisleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TPAO ve bağlı şirketlerde, BOTAŞ ve TÜPRAŞ gibi şirketlerde, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) sektöründe, dünyanın büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinde iş bulabilirler.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği iş bulma imkanı, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği iş olanakları hakkında bilgi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği mezunları ne iş yapar, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği mezunları nerelerde çalışır, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3200-3500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır. - Eğitim sonrasında yeni göreve başlayan bir petrol ve doğalgaz mühendisi kamu sektöründe asgari ücretin yaklaşık 3 katı kadar aylık ücret almaktadır.
- Özel sektörde alınan ücretler çok değişik olup, kişinin yabancı dil bilgisine, erkekse askerliğini yapıp yapmadığına, mesleki bilgisine vb. özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Kesin bir rakam verilememekle birlikte, özel sektörde çalışan yeni mezun bir petrol ve doğalgaz mühendisi asgari ücretin 4-5 katı kadar aylık ücret almaktadır.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği mezunları ne kadar maaş alır, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği maaşı ne kadar, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği kazançları

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, petrolün, doğal gazın, jeotermal enerjinin ve yeraltı sularının aranması, üretimi, taşınması ve kullanıma sunulması ile ilgili konular ile uğraşır. Teknik olarak petrol ve doğalgaz mühendisliği, yeraltında doğal yollardan ve sonradan depolanmış enerjinin kullanıma sunulması için gerekli her türlü çalışma ile ilgilidir. Sahada faaliyet gösteren bir petrol ve doğalgaz mühendisi, mühendislik bilgisinin yanı sıra çalıştığı çevreyi ve kültürel ortamı, işinin gerektirdiği politik ve yasal kavramları bilmek zorundadır. Hızla gelişen petrol ve doğalgaz endüstrisi sondaj, kuyu tamamlama, kuyu testleri, üretim teknikleri, üretimi arttırma yöntemleri, rezervuar modelleme, faz davranışları ve termodinamik, çok fazlı akış, kuyu çatlatma, kuyu logları ve analizi, doğalgazın yer altında depolanması, rezervuar tanımlama, yatay kuyular, açık deniz teknolojisi, akışkanların gözenekli ortamda aktığı ve enerji kaynaklarının açılan kuyular ile üretildiği her konuda iyi yetişmiş profesyonel mühendislere ihtiyaç duymaktadır. 

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümünün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger