Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü İş Olanakları

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü iş imkanları, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik İş İmkanları Hakkında Bilgi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik İş Olanakları Hakkında Bilgi
Mezunlar, okullarda, Rehberlik ve araştırma merkezlerinde ve dershanelerde Rehber Öğretmen ve Psikolojik Danışman olarak görevalırlar. Başarı veya uyum sağlama konusunda güçlük çeken öğrencilerle ve aileleriyle görüşürler. Gözlem ya da çeşitli ölçme araçları kullanarak, öğrencilerin çeşitli özelliklerini tanımalarına, ilgi ve yeteneklerine uygun programlara yönelmelerine ve sağlıklı bir kişilik geliştirmelerine yardımcı olurlar. Kişilerin sorunlarının kaynağını anlamalarına ve çözüm yolu bulmalarına yardımcı olurlar. Ailelere çocuk eğitimi konusunda danışmanlık yapar, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencileri ilgili kurumlara yönelirler. Bunun için bireysel olarak veya gruplar halinde psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verirler.

Mezunlar, resmi ve özel okullarda, dershanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, özel eğitim kurumlarında, halk eğitim merkezlerinde, çocuk yuvalarında görev alabilmektedirler. İşletmelerin insan kaynakları ve eğitim servislerinde çalışabilecekleri gibi özel rehberlik danışman büroları ya da anaokulu açarak da hizmet verebilirler.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı’ndan mezun olan öğrencilerimiz okullarda, özel kurum ve iş yerlerinde ve hatta kendi şahsi bürolarında temel rehberlik hizmetleri verebilmektedirler. RPD Programını başarı ile bitiren mezunlarımız meslek sınavlarında ve kendi bireysel girişimlerinde üstün başarı göstermektedirler.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik İş Olanakları
PDR mezunları tüm eğitim kurumlarında, danışmanlık merkezlerinde, rehberlik araştırma merkezlerinde, özel şirketlerin insan kaynakları departmanında, rehabilitasyon merkezlerinde, üniversitelerin psikolojik danışma birimlerinde, Adliye ve ASP Bakanlıkları görevlendirmelerinde çalışabilir. Üniversitede akademisyenlik yapabilir ve ilgili eğitimi almaları halinde kendi Aile Danışmanlık Merkezlerini kurabilirler.

PDR'ciler Ruh sağlığı tamamen yerinde ancak çeşitli sebeplerden ötürü( iflas, boşanma, ölüm, doğal afetler) bir takım duygusal sosyal problemi olan bireylerin sorunları yardımcı olurlar. Eğitim kurumlarında çalışmaları halinde ise danışanlarını mesleki, kişisel ve duygusal sorunlarına çözüm bulurlar

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik iş bulma imkanı, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik iş olanakları hakkında bilgi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları ne iş yapar, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları nerelerde çalışır, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3000 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları ne kadar maaş alır, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik maaşı ne kadar, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik kazançları

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Bölümün temel amaç ve hedefi Rehberlik ve Psikolojik Danışma konusunda değişik çevrelerde hizmet verecek elemanlar yetiştirmektir. RPD lisans programından mezun olacak elemanların, kendilerini tanımaları, kendilerine değer vermeleri; karşısındakileri tanımaları ve onlara değer vermeleri; insanlarla daha iyi iletişim ve ilişki kurmaları ve sorunlarını çözme yeteneklerini geliştirmiş bireyler olmaları hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra, hızla gelişen günümüz koşullarında bireylerin çevrelerine daha kolay uyum sağlamaları ve kendi yetenek ve güçlerini ortaya koyabilmeleri; bireysel, sosyal ve duygusal olarak gelişmeleri; kendilerini geliştirebilmeleri için eğitsel program ve aktivitelere katılmaları ve potansiyellerini en üst düzeyde kullanabilmelerini sağlama konularında donanımlı olmaları amaçlanmaktadır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü nün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger