Seyahat İşletmeciliği Bölümü İş Olanakları

Seyahat İşletmeciliği Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Seyahat İşletmeciliği Bölümü  iş imkanları, Seyahat İşletmeciliği Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Seyahat İşletmeciliği Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Seyahat İşletmeciliği Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Seyahat İşletmeciliği İş İmkanları Hakkında Bilgi Seyahat İşletmeciliği İş Olanakları Hakkında Bilgi
Meslek elemanları; turizm seyahat acentelerinde, turizm bürolarında, turistik gemilerde, tur operatörlerinin yanında, hava, deniz, kara ve demiryolu ulaşım alanlarında faaliyet gösteren turistik seyahat işletmelerinde çalışma olanağı bulabilirler ve buralarda tur operatörü veya rehber olarak çalışabilirler.
Turizm, değişime ve gelişime çok açık bir sektördür. Gelişen sektörle birlikte insanların tatil anlayışında gelişmeler olmaktadır. Daha önce deniz kıyıları ile sınırlanmış olan sektör; dağ turizmi, orman kampingleri gibi alanlara kaymaya başlamış, yat turları, kongre, konferans, fuar organizasyonları gibi daha özel organizasyonlara gereksinim artmıştır. Doğal olarak alanda çalışacak yetenekli, özel eğitimli, birden fazla yabancı dil bilgisine sahip meslek elemanlarının iş bulma şansı daha yüksektir. Ayrıca işleriyle ilgili alanlarda kendi işyerlerini açabilirler.

Bölüm mezunlarının yaptıkları işler şunlardır:
- Turistlerin; ulaşım, konaklama, gezi, alışveriş, spor ve eğlence gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar,
- Yerli ve yabancı turistlere yönelik yurt içi ve yurt dışı turlar organize eder, pazarlamasını yapar,
- Türkiye’ye gelen yabancı grupların veya yurt dışına gidecek olan yerli grupların tur programlarını yönetir,
- Rezervasyon ve biletleme işlemlerini yapar (rezervasyona esas olacak detayları tespit eder, yolcunun bütçesine uygun ücreti hesaplayarak bileti düzenler),
- Müşterilerin beğenilerini alır ve şikayetlerini dinler,
- Biletlerini sattığı yurt içi ve yurt dışı gezi plan ve programları hakkında (yol, konaklama, mola noktaları vb.) müşterileri bilgilendirir,
- Müşterilerin, seyahatleri ile ilgili, havaalanı, gümrük, vize ve benzeri işlemlerinde yardımcı olur,
- İşletmenin müşteri hizmetlerinden doğan ödeme ve tahsilatla ilgili muhasebe kayıtlarını tutar.

Seyahat İşletmeciliği İş Olanakları
Bölüm mezunlarının kamu kurumlarına atanması maalesef pek kolay değildir. KPSS’de yüksek puan alanların, devletin çeşitli kurumlarına memur olarak atanması olasıdır.

Seyahat İşletmeciliği iş bulma imkanı, Seyahat İşletmeciliği iş olanakları hakkında bilgi, Seyahat İşletmeciliği mezunları ne iş yapar, Seyahat İşletmeciliği mezunları nerelerde çalışır, Seyahat İşletmeciliği mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Seyahat İşletmeciliği Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Seyahat İşletmeciliği mezunları ne kadar maaş alır, Seyahat İşletmeciliği maaşı ne kadar, Seyahat İşletmeciliği kazançları

Seyahat İşletmeciliği Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lisans Diploması” “Seyahat İşletmecisi” unvanı verilir. Turistik amaçlı, ulaştırma, konaklama, gezi, spor ve eğlence hizmetleri sağlayan işletmelerde işleri planlayan ve yürütülmesini sağlayan meslek elemanıdır. Eğitim süresi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokullarında 4 yıldır.

Eğitim süresince Genel Turizm Bilgisi ,Genel Muhasebe, Matematik,İşletme Bilimine Giriş, Servis I,II, İstatistik, Genel Ekonomi, Genel Muhasebe II,Genel Turizm Bilgisi II, Turizm Ekonomisi, Turizm İşletmeciliği ve Yönetimi, Temel Pazarlama, Envanter-Bilanço, Yat İşletmeciliği, Turizm ve Çevre, Kat Hizmetleri ve Ön Büro Yönetimi, Konaklama Tesisleri Muhasebesi, Personel Yönetimi, Rekreasyon Yönetimi , Marina İşletmeciliği, Maliye,İşletme Finansmanı,İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik, Turizm Pazarlaması, Anadolu Uygarlıkları,Bilgi-İşlem, Seyahat Acentacılığı ve Tur Operatörlüğü, Turizm Mevzuatı,Turizm Coğrafyası, Turistik İşletmelerde Haberleşme Teknikleri,Konaklama İşletmeleri Bütçeleme ve Maliyet Kontrolü, Halkla İlişkiler, Turizmde Gelişmeler,Yiyecek-İçecek Yönetimi, Turistik Yatırım Proje Analizi, Turizm Politikası ve Planlaması, İşletme Politikası, Yabancı Dil,Tiyatro, Atatürk İlkeleri ve ve İnkilap Tarihi I,II, Türkçe-Kompozisyon, Beden Eğitimi gibi dersler okutulur.

Seyahat İşletmeciliği Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Seyahat İşletmeciliği Bölümü nün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Seyahat İşletmeciliği Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger