Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü  iş imkanları, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi İş İmkanları Hakkında Bilgi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi İş Olanakları Hakkında Bilgi
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olanlar üç ana iş grubunda çalışabilirler:
1. Kamu kurum ve kuruluşları: Bakanlıklarda (Dışişleri başta olmak üzere, İçişileri, Maliye Bakanlığı vs.), Rekabet Kurumunda, Merkez Bankasında vb. alanlarda çalışabilirler. (Tabii KPSS başarısına göre)
2. Özel sektör kurum ve kuruluşları: Özel bankalarda, uluslararası alanda iş yapmakta olan firmalarda (PepsiCo vb. gibi) ya da ulusal şirketlerde çeşitli departmanlarda yöneticilik yapabilirler.
3. Akademik Kadroda yer almak: Diğer meslek alanlarında olduğu gibi, bu bölümün öğrencileri de üniversite mezuniyetinin ardından akademik gereklilikleri yerine getirerek akademik kariyer yapabilirler.
Çok detaylı olmasa da umarım genel bir fikir verebilmişimdir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi İş Olanakları
Joker oyuncu gibi bir şeydir mezunlarımız. Geçmişteki mezunlarımıza da bakacak olursak ülkede neye ihtiyaç varsa odur aslında Mülkiye öğrencisi. Şair,Sanatçı,Bürokrat,Diplomat, (gelinlik dükkanı olanı da gördüm, elektrikçi olanı da ) kısacası Mülkiye mezunu biri kendini nerede mutlu hissediyorsa orada olmasını bilendir.

KPSS A grubu kadroları ( kaymakam, idari yargı hakimi, birçok kurumda müfettiş teftiş uzman ve uzman yardımcısı, özel sektörde yönetici kadrolarında yer alırsınız. Genelde bankaların ilk tercihi olursunuz vs.) KPSS B kadroları kafa çok az bile çalışıyorsa girersin.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi iş bulma imkanı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi iş olanakları hakkında bilgi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunları ne iş yapar, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunları nerelerde çalışır, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500-7500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunları ne kadar maaş alır, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi maaşı ne kadar, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi kazançları

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi yakın ilişkili iki alan olup siyasal ve yönetsel konuların bilimsel çalışmasıyla ilgilenirler. Siyaset Bilimi disiplini siyasal sistemde kaynakların ve değerlerin dağılım süreçlerini inceler. Disiplinin incelediği konular bir yandan güç, otorite, meşruiyet, sosyal sınıf, toplumsal cinsiyet, etnik yapı ve siyasal katılım gibi konuları kapsarken, öte yandan devlet, hükümet, siyasal partiler, baskı grupları ve uluslararası örgütler gibi kurumları içermektedir. Disiplin aynı zamanda siyasal adalet, ideolojiler ile özgürlük, demokrasi, moral değerler ve eşitlik gibi siyasal fikirleri inceler. 
Kamu Yönetimi disiplini bir yönetsel sistemde karar ve politika oluşturma süreçlerini inceler. Disiplin genellikle devletlerin yürütme gücü olarak düşünülür ve yerel ve ulusal yönetimler düzeyinde kamu örgütleri ile kamu politikalarının örgütlenmesi, yönetimi ve uygulanması ile ilgilenir. Dolayısıyla, disiplin, program yönetimini (planlama, karar verme, örgütlendirme, yönetme, uygulama ve değerlendirme) ve kaynak yönetimini (insan kaynakları yönetimi ve bütçe) içerir.
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi disiplinleri insan topluluklarının kamusal alanlarına odaklanmaları yönüyle ortak bir yöne sahiptirler. Kamu politikaları politik güçlerce yapıldığından kamu yöneticileri siyasal çevreyi gözardı edemezler. Aynı şekilde, kamu politikaları da kamu yöneticilerince uygulandığı için politikacılar da kamu yöneticilerini gözardı edemezler.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü nün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

1 yorum:

Ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi okumak istiyorum ayrıca hazırlanıyorum siz türküyi standartlar altında bu bölümü ne kadar önerirsiniz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger