Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü İş Olanakları

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü  iş imkanları, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler İş İmkanları Hakkında Bilgi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler İş Olanakları Hakkında Bilgi
İlk olarak bu bölümü tercih edenlere söylemek istediğim. Bu bir mühendislik alanı değildir. Kendinizi pek çok alanda geliştirebileceğiniz bir bölümdür. Okuldan mezun olup nerede olursa olsun çalışırım karnımı doyururum mantığı taşınmamalıdır. Çünkü bölüm diploma üzerine pek çok şey katacağımız bir bölümdür, Yüksek Lisans gerekliliği, İleri derecede bir kaç yabancı dil bilmek, ve farklı açılardan gözlemleyebilmek bu bölümde ve sonrasında kazanacağınız bir yetenektir. O yüzden bu bölümü tercih ederken kısa vadeli para kazanma hayali olmamalıdır. Ben bu bölümü tercih etmeye ilkokul 5. sınıfta karar verdim ve ailem her zaman tarafından desteklendim. Geleneksel Türk mantığıyla donanmış bir çevrem olsaydı sahip olduğum LYS sıralamasıyla Türkiye'nin pek çok yerinde Hukuk fakültesine gitmeye zorlanırdım. Ancak bu bölümü seviyorum ve pek çok tanıdığım bu bölümden mezun olup çeşitli ülkelerde özel şirketlerde ya da Türk konsolosluklarında görevliler.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler İş Olanakları
Bölümümüzden mezun olduktan sonra meslek seçimleri geniş bir yelpazede gerçekleşebilir. Kamu meslek kuruluşlarında (Dış İşleri Bakanlığı vb) çalışabilecekleri gibi mezunlarımız çeşitli uluslararası/ulusal kurum ve örgütlerde ( BM, NATO, UNESCO, AB Ofisi vb), STK’larda (Strateji Merkezleri, Toplum Merkezleri, bölgesel/küresel Politika Merkezleri vb), basın-yayın kuruluşlarının ilgili merkezlerinde araştırmacı ve danışman olarak çalışabilirler.

Çok farklı disiplinleri(ekonomi, hukuk gibi) temelinden öğrendiğiniz için sadece bölümle sınırlı kalmıyorsunuz. İster bakanlıklarda, ister çok uluslu büyük şirketlerin çeşitli kademelerinde, ister medyada, neredeyse aklınıza gelebilecek her yerde çalışabilirsiniz. Nitekim mezunları incelediğinizde geniş bir meslek spektrumuna sahip bir bölüm olduğunu görebiliyorsunuz.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler iş bulma imkanı, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler iş olanakları hakkında bilgi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunları ne iş yapar, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunları nerelerde çalışır, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3000-7500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunları ne kadar maaş alır, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler maaşı ne kadar, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler kazançları

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler: uluslararası düzeyde devletleri, teşkilatları, şirketleri, kurumları ve bunların aralarındaki ilişkileri; küreselleşmeyle gelen yeni iletişim ağlarını; devletlerin dış politikalarını; demokratik süreçleri; siyasal partileri; seçim sistemlerini; devlet yapılarını; ulusal ve uluslararası güvenlik mekanizmalarını; ve toplumların bu süreçlerdeki etkileşimlerini inceler. 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü nün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger