Sosyal Hizmet Bölümü İş Olanakları

Sosyal Hizmet Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda
Sosyal Hizmet Bölümü  iş imkanları, Sosyal Hizmet Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Sosyal Hizmet Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Sosyal Hizmet Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Sosyal Hizmet İş İmkanları Hakkında Bilgi Sosyal Hizmet İş Olanakları Hakkında Bilgi
Sosyal Hizmet Bölümü, davranış bilimleri, sosyal hizmet yöntem ve teknikleri ile alan uygulamalarını mesleki sorumlulukları çerçevesinde bütünleştirme yeteneğine sahip, ulusal ve uluslararası düzeyde başarılı çalışmalar yapabilecek, sosyal hizmet için gerekli bilgileri bütünleştirip özümseyerek hizmet sunabilecek, profesyoneller yetiştirmeye yönelik bir eğitim-öğretim programı uygular. Bu eğitimi alan bireyler, kırsal ve kentsel alanda, kamu,  özel sektör ve sivil toplum örgütlerinde düzenleyici, planlayıcı, uygulayıcı, etkili iletişim ve liderlik niteliklerini taşıyan sosyal hizmet uzmanı olarak çalışırlar.
Günümüzde sosyal hizmet uzmanları aşağıda belirtilen kurum ve kuruluşlarda görev yapmaktadırlar.
-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
-Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü
-Devlet Planlama Teşkilatı
-Sosyal Yardımlaşmayı Dayanışmayı Teşvik Fonu Genel Sekreterliği
-İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
-Çocuk Yuvaları
-Sevgi evleri
-Çocuk evleri
-Kreş ve Gündüz Bakım Evleri
-Yetiştirme Yurtları
-Huzurevleri
-Toplum Merkezleri
-Kadın Sığınma Evleri
-Özürlü Rehabilitasyon Merkezleri
-Yaşlı Dayanışma Merkezleri
-Sokak Çocukları Merkezi
-Ergen Danışma Merkezi
-Sağlık Bakanlığı
-Hastaneler
-Sağlık Ocakları
-Aile Planlaması ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri
-Milli Eğitim Bakanlığı
-Mesleki Eğitim Merkezleri
-Kredi ve Yurtlar Kurumu
-Adalet Bakanlığı
-Cezaevleri
-Çocuk Mahkemeleri
-Çocuk Eğitim Evi
-Adli Tıp Kurumu
-Üniversiteler
-Hastaneler
-Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlıkları
-Maliye Bakanlığı
-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
-Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı birimlerinde
-İçişleri Bakanlığı ve bağlı birimlerinde
-Yerel Yönetimler ve bağlı birimlerinde
-Kriz merkezleri
-Sivil toplum örgütleri ve vakıflar
-Özel Sektörde çalışma imkanına sahiptir.

Sosyal Hizmet Bölümü İş Olanakları
Sosyal Hizmet Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, “Sosyal Çalışmacı” unvanı alırlar. Sosyal çalışmacılar, Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Milliği Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bu bakanlıkları bağlı kurum ve kuruluşlar ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, okullarda, dershanelerde, çocuk bakım yuvalarında, kreş ve gündüz bakım evlerinde, ana okullarında, yetiştirme yurtlarında, huzurevlerinde, toplum merkezlerinde, kadın sığınma evlerinde, engelli rehabilitasyon merkezlerinde, yaşlı dayanışma merkezlerinde, sokak çocukları merkezlerinde, ergen danışma merkezlerinde; sağlık ocakları ve hastanelerde, diyaliz merkezlerinde, aile planlaması ve ana çocuk sağlığı merkezlerinde, okullarda, mesleki eğitim merkezlerinde, cezaevlerinde, çocuk mahkemelerinde, çocuk eğitim evinde, rehabilitasyon merkezlerinde, ruh sağlığı kurumlarında, emniyet müdürlüklerinin çocuk bürolarında, nüfus planlaması ile ilgili kuruluşlarda, yerel yönetimler ve bağlı birimlerinde, kriz merkezlerinde, sivil toplum örgütleri ve vakıflarda, sanayi kuruluşlarının insan kaynakları birimlerinde istihdam olanaklarına sahiptirler. Ayrıca Sosyal Hizmet bölümü mezunları özel kreş ve gündüz bakımevi ile huzurevi açma hakkına da sahiplerdir.

Sosyal Hizmet iş bulma imkanı, Sosyal Hizmet iş olanakları hakkında bilgi, Sosyal Hizmet mezunları ne iş yapar, Sosyal Hizmet mezunları nerelerde çalışır, Sosyal Hizmet mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Sosyal Hizmet Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Sosyal Hizmet mezunları ne kadar maaş alır, Sosyal Hizmet maaşı ne kadar, Sosyal Hizmet kazançları

Sosyal Hizmet Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Sosyal Hizmet; bireylerin, ailelerin ve toplumların yaşadıkları çevre koşullarında, kontrolleri dışında gelişen sorunların önlenmesi ve çözümlenmesini, maddi olan ve maddi olmayan ihtiyaçların karşılanmasını, sosyal refahın ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesini hedefleyen, mücadeleye dayalı dinamik bir meslektir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın bilimsel içerikli bir oryantasyonudur. Bu bağlamda, toplumun vicdanı olarak yoksunluk ve sorunlar yaşayan birey, aile ve toplumun yaşamdaki işlevselliklerini geliştirmeye ve refahını arttırmaya çalışır.
Sosyal Hizmet Mesleğinin amacı, ülke ihtiyaçlarına öncelik vererek ulusal ve evrensel değerleri benimseyen bir yaklaşımla çalışmak, ihtiyaç duyulan kaynaklara ulaşmak ve yönetmek, sosyal iyileştirmeyi ve toplumsal örgütlenmeyi sağlamak, sosyal kurumların ve sosyal politikaların gücünü ortaya koymaktır.

Sosyal Hizmet Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Sosyal Hizmet Bölümü nün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Sosyal Hizmet Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

1 yorum:

arkadaşlar ben de bu mesleği yapmayı düşünüyorum.bence bu tür işlerde işin maddi kısmına çok bakmamak gerek,para bu devirde önemli fakat bu mesleği yapacak insan ilk önce oraya fayda sağlayabileceğine inanmalı,insanlara yardım edebilmeli.sırf meslek olsun para kazanayım maksadıyla gidersen olmaz.hakkımızda hayırlısı olsun.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger