Sümeroloji Bölümü İş Olanakları

Sümeroloji Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Sümeroloji Bölümü  iş imkanları, Sümeroloji Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Sümeroloji Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Sümeroloji Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.
.
Sümeroloji İş İmkanları Hakkında Bilgi Sümeroloji İş Olanakları Hakkında Bilgi
Üniversitelerde çalışabilecekleri gibi müzelerde çivi yazısı uzmanlığı ve turist rehberliği yapabilirler. Sümerce, Asurca, Akadça ve Babilcenin dil ve edebiyat özellikleri, bu dillerin edebi, dini, hukuki ve çeşitli haberleşme metinlerini araştırmak görevleri arasındadır. Bürolarda ve kazı alanlarında; arkeolog, halk bilimci, tarihçi, sanat tarihçisi, dil uzmanları ve meslektaşlarıyla beraber çalışırlar.

Sümeroloji iş bulma imkanı, Sümeroloji iş olanakları hakkında bilgi, Sümeroloji mezunları ne iş yapar, Sümeroloji mezunları nerelerde çalışır, Sümeroloji mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Sümeroloji Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Sümeroloji mezunları ne kadar maaş alır, Sümeroloji maaşı ne kadar, Sümeroloji kazançları

Sümeroloji Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Bölümde, Milattan Önce ±3300-0 yılları arasında Anadolu ve Mezopotamya bölgelerinde yaşamış halkların kültür ve dilleri hakkında araştırmalar yapılırken, öncelikle çivi yazısının icadı, hangi evrelerde ne gibi değişikliklere uğradığı, hangi halklar tarafından kullanıldığı gibi, temel konulara yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Sümercenin yanında, özellikle Samî bir dil olan Akadcanın Babil ve Asur lehçeleri üzerinde durulmaktadır. Bunlardan, Anadolu’nun yazı ile tanıştığı, Asur Ticaret Kolonileri Çağında kullanılmış olan Eski Asur çivi yazısı ve dili hakkında, orijinal belgeler kullanılarak detaylı araştırmalar yapılmaktadır. Anabilim Dalı Anadolu’nun eskiçağ tarihini aydınlatmak için, kaynak dil bilen araştırmacılar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Sümeroloji Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Sümeroloji Bölümünün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Sümeroloji Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

1 yorum:

Sümeroloji hakkında yaptığım araştırmaların haddi hesabı yok, bulduğum sonuç ise Muazzez İlmiye Çığ dan başka bir şey değil. Türkiye'de sadece Ankara Üniversitesinde olan Sümeroloji bölümü yılda 1 veya 2 mezun veren genel itibariyle '' bitmek bilmeyen'' 6-7 yıl vs okuyup bitirdikten sonrada iş sıkıntısına girilen bir bölüm olduğu kanaatindeyim. Çoğunluk itibariyle herkes Akademisyen olmak istese de sadece Ankara Üniversitesi bünyesinde barınan bu bölümün kadroları zaten dolu, başka üniversitelerde de Sümeroloji bölümünün bulunmaması Akademisyen olmak isteyenlerin şansını bir hayli düşürüyor, diğer bir sorun ise KPSS de karşımıza geliyor, zaten özel sektörde neredeyse yok denecek kadar az iş olanağı sahip olan bu bölümün atamalarında da ciddi anlamda sıkıntılar var. Bu konuya kısacası şöyle bir ''örnek'' vereyim; Müze araştırmacısı olmak istiyorsunuz alınacak olan 100 Müze Araştırmacısının(örnek) 72.Sanat Tarihçisi- 6.Hititolog 2.Antropolog 8.Etnolog 6.Tarih 3.Flolog ve sadece 3.Sümerolog yani daha fazla bir söze gerek var mı bilmiyorum. Tercih sıralamasının hezimetine uğramış birisi olarak yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. İyi araştırın derim, şöyle de bir durum var yaptığınız iş, okuduğunuz bölüm ne olursa olsun bir işte en iyiyseniz illaki bir yerlere gelirsiniz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger