Tarih Bölümü İş Olanakları

Tarih Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Tarih Bölümü  iş imkanları, Tarih Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Tarih Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Tarih Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.
.

Tarih İş İmkanları Hakkında Bilgi Tarih İş Olanakları Hakkında Bilgi
Formasyon ile öğretmen olabilirsiniz. Akademik kariyer imkanı mevcut. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu gibi kuruluşlarda iş imkanı bulabilirsiniz. Müzeler de iş bulabileceğiniz yerlerden.

Üniversitelerin tarih bölümünü bitirmek bir kimseye orta dereceli okullarda öğretmenlik yapma hakkını verir. Ancak halen okullarımızda tarih öğretmenlerine pek gereksinme duyulmamaktadır. Üniversite ve yüksekokulların tarih bölümlerinde öğretim üyesi olmak ya da araştırma enstitülerinde çalışmak için lisansüstü eğitim görmek şarttır. Tarih bölümü mezunlarından Osmanlıcayı, iyi bilenler “Arşivci veya Tasnif Elemanı” olarak da çalışabilirler. Tarihçilik, iş bulma olanağı kısıtlı bir alandır; ancak bu alan çok yetenekli ve meraklı, kendini yetiştirmeye istekli kimselere doyurucu çalışma olanağı sağlar. Arşivciler tapu daireleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi, adliyeler gibi eski belgeleri saklamak durumunda olan kuruluşlarda iş bulabilirler. Turist rehberliği de tarih bölümü mezunlarının çalışma alanı olabilir.

Tarih Bölümü İş Olanakları
Mezun olan öğrenciler kendi ilgi alanları çerçevesinde başta öğretmenlik, araştırma görevliliği, arşivcilik ve diğer kamu kurumlarında memurluk alanında çalışmaktadırlar.

Birçok iş alanı var ama bunun için çok çalışmak gerek. Birde ataması biraz zor oluyor. Arkeolog kazılarına, Tarih Öğretmenliği, Osmanlı arşivlerinde araştırmacı, Müzelerde ve Sanat Tarihi alanında çalışma fırsatı var. Üniversitede eğitim görevlisi yada okutman olma şansı. Hatta biraz daha zorlanırsa profesörlük.

Tarih iş bulma imkanı, Tarih iş olanakları hakkında bilgi, Tarih mezunları ne iş yapar, Tarih mezunları nerelerde çalışır, Tarih mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Tarih Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Tarih mezunları ne kadar maaş alır, Tarih maaşı ne kadar, Tarih kazançları

Tarih Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Tarih, insanların eylem ve düşüncelerinin gelişimini, olayların maddi ve manevi nedenlerini ve bu nedenlerin birbirleriyle ilişkilerini açıklayan bir disiplindir. Tarih bölümünde, geçmişte ve halen olan toplumsal ve özellikle siyasal olaylar incelenerek, oluş nedenleri ve ilişkileri üzerinde durulur. Tarih bölümü mezunları, liselerde ve özel dershanelerde öğretmenlik yapabilecekleri gibi arşivler tapu daireleri, TBMM, adliyeler gibi eski belgelerini saklamak durumunda olan kuruluşlarda da çalışabilirler. Ayrıca yüksek lisans yapılarak üniversite ve yüksekokulların tarih bölümlerinde öğretim üyesi olmak veya araştırma enstitülerinde çalışmak mümkündür.

Tarih Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Tarih Bölümü nün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Tarih Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

4 yorum

arkadaşlar iş imkanı çok sınırlı bölümlerden biri para+emek+zaman kaybı iyi düşünün derimm..

İçinizde tarihi benden çokseven kimse olamaz hastasiyim ama galiba işsiz kalirim bu bolumde.Yorumlari okuyorum herkes is imkani cok az diyor.Sanirim tarih okuyamiycam.

Örgün olarak başka bölüm okuyup, bir sene sonra da açıköğretimden de Tarih okumanızı tavsiye ederim.
Prof İlber Ortaylı'da bu yönde tavsiye veriyor öğrencilere.

Şimdi düşüncen nedir ? Bana da bu bölüm geliyor.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger