Tarım Ekonomisi Bölümü İş Olanakları

Tarım Ekonomisi Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Tarım Ekonomisi Bölümü  iş imkanları, Tarım Ekonomisi Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Tarım Ekonomisi Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Tarım Ekonomisi Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Tarım Ekonomisi İş İmkanları Hakkında Bilgi Tarım Ekonomisi İş Olanakları Hakkında Bilgi
Tarım Ekonomisi Bölümü mezunlarının önemli bir kısmı Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nda, Çevre ve Orman Bakanlığı’nda idareci, uygulamacı veya araştırıcı olarak çalışmaktadır. Avrupa Birliği Müzakere sürecinde ve Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikasına uyum kapsamında kırsal kalkınma ajansları kurulmuştur, burada da tarım ekonomistlerinin istihdamı söz konusudur. Tarım sigortaları kanunu kabul edilmiş olup, özel sigorta şirketleri tarım departmanlarında Tarım Ekonomisti Ziraat Mühendisleri istihdam edilebilecektir. Ayrıca Ziraat Bankasının tarımsal kredi plasmanını daraltması ve faizlerin düşmesi ile birlikte özel bankalarda da  “Tarımsal Bankacılık” bölümleri açılmış ve bu bölümlerde “tarım bankacılığı müşteri temsilcisi” olarak tarım ekonomistleri istihdam edilmektedir.

Mezunların çalışabilecekleri bazı kurumlar şunlardır;
-İlgili Bakanlıkların birimleri
-Tüm Ticari ve Yatırım Bankaları
-Şeker Fabrikaları A.Ş.
-Tarım Satış kooperatifleri ve Birlikleri
-Pankobirlik,
-Tarım Kredi Kooperatifleri,
-Üretici Birlikleri
-Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmet Birimleri
-Devlet Planlama Teşkilatı
-Devlet İstatistik Kurumu
-Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı
-Milli Prodüktivite Merkezi
-İhracatı Geliştirme Merkezi
-Ticaret Odaları
-Ticaret Borsaları
-Sanayi Odaları
-İhracatçı Birlikleri
-Tarımsal ilaç, gübre, yem ve tohumluk üretimi ve pazarlamasını yapan firmalar
-Tarım ürünleri dış ticareti yapan firmalar
-Mesleki Örgütler (ZMO, Ziraat Odaları Birliği)

Tarım Ekonomisi İş Olanakları
Tarım Ekonomisi Programından mezun olan öğrenciler, Ziraat Mühendisi ünvanı alır ve başta Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri, Ziraat Bankası, Devlet Su İşleri, Şeker Fabrikaları A.Ş., Pankobirlik, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Milli Prodüktivite Merkezi, İhracatı Geliştirme Merkezi, Ticaret Odaları, Borsalar, Sanayi Odaları, İhracatçılar Birliği, Sigorta Şirketlerinin tarımsal sanayi işletmelerinde (hububat, şeker, konserve üretimi, domates salçası, tütün, çay, un, irmik, bulgur, makarna, yem, gübre, ilaç v.b.), ve son yıllarda özellikle Türkiye ve Dünya çapında büyük tohum ve ilaç şirketlerinde istihdam edilmektedir. Ayrıca bir kısım mezunlarımız özel tarım işletmelerinin yönetiminde, tarımla ilgili her türlü özel sektörde çalışabilmekte ve kendi işlerini kurabilmektedirler. 

Tarım Ekonomisi iş bulma imkanı, Tarım Ekonomisi iş olanakları hakkında bilgi, Tarım Ekonomisi mezunları ne iş yapar, Tarım Ekonomisi mezunları nerelerde çalışır, Tarım Ekonomisi mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Tarım Ekonomisi Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Tarım Ekonomisi mezunları ne kadar maaş alır, Tarım Ekonomisi maaşı ne kadar, Tarım Ekonomisi kazançları

Tarım Ekonomisi Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Tarım Ekonomisi konusunda lisans, yüksek lisans ve doktora yaptırarak ülkemizin gereksinimi olan uzmanlaşmış eleman yetiştirmek; Böylece gerek kamu kurumları gerekse özel kesim için, Tarım Ekonomisi alanında bilimsel gelişmeye katkıda bulunacak, teknolojik gelişmeleri yakından izleyebilen ve uygulayabilen teknik elemanlar yetiştirerek ülke kalkınmasına katkıda bulunmak temel amaçtır.

Tarım Ekonomisi Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Tarım Ekonomisi Bölümü nün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Tarım Ekonomisi Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger