Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü İş Olanakları

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü  iş imkanları, Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Tarımsal Genetik Mühendisliği İş İmkanları Hakkında Bilgi Tarımsal Genetik Mühendisliği İş Olanakları Hakkında Bilgi
Bölümden mezun olacak öğrenciler, tohumluk üretimi, çeşit ıslahı, pazarlaması vb alanlarda faaliyet gösteren firmalarda, moleküler genetik, doku kültürü, biyoteknoloji alanlarında faaliyet gösteren firmalarda istihdam olanağı bulacaklardır. Mezunlar aynı zamanda genel ziraat mühendisliği bilgilerine de sahip olacaklarından tarımsal üretim ve ilgili alanlarda faaliyet gösteren tüm firmalarda istihdam edilebilirler. Bunun dışında kamuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki ilgili kurumlarda; Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Tarım ve Kredi Kooperatifleri, tarımla ilgili üretici birlikleri (ör. Tariş, Çukobirlik, Pankobirlik vb) bünyesinde; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)’nde olmak üzere oldukça geniş bir iş alanında istihdam edilebilirler. Ayrıca, girişimciliklerini kullanarak tarımsal üretim, danışmanlık vb konularda kendi özel işletmelerini açabilirler. Türkiye ve yurtdışındaki üniversitelerde ilgili yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt olarak akademik kariyer de yapabilirler.

Tarımsal Genetik Mühendisliği İş Olanakları
Bölüm mezunları KPSS’de yeterli puanı aldıklarında, kadro açılması kaydıyla devlet kurumlarına mühendis unvanı ile atanma şansına sahiptir.

Tarımsal Genetik Mühendisliği iş bulma imkanı, Tarımsal Genetik Mühendisliği iş olanakları hakkında bilgi, Tarımsal Genetik Mühendisliği mezunları ne iş yapar, Tarımsal Genetik Mühendisliği mezunları nerelerde çalışır, Tarımsal Genetik Mühendisliği mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Tarımsal Genetik Mühendisliği mezunları ne kadar maaş alır, Tarımsal Genetik Mühendisliği maaşı ne kadar, Tarımsal Genetik Mühendisliği kazançları


Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Bu bölüm ülkemizde sadece Niğde Üniversitesinde okutulmakta olan ve mf3 puan türü ile öğrenci alımı yapan bir lisans programıdır. Bölümün eğitim süresi hazırlık sınıfı okuyacak olan öğrenciler için 5, muaf olanlar için ise 4 yıldır. Girilmesi gereken sınavlar ygs, lys1 ve lys2 sınavlarıdır.

Programda, lisans öğrencileri ilk yıl Botanik, Kimya, Matematik gibi temel bilim derslerinin yanında ziraat mühendisliğine temel teşkil eden birkaç ders ile programa alışmaya başlarlar. İkinci sınıfta, temel ziraat mühendisliği derslerine ek olarak tarımsal genetik mühendisliğine temel teşkil eden bazı dersleri alırlar. Üçüncü sınıfta ziraat mühendisliği ve tarımsal genetik mühendisliğinin temellerini öğrenmeyi tamamlayan öğrenciler, dördüncü sınıfta ileriye yönelik çalışacakları alanla (tohumluk üretimi, moleküler genetik, bitki ıslahı) ilgili dersleri seçerek o alana yoğunlaşırlar. Dördüncü yılın sonunda hazırlamış oldukları Bitirme Tez'ini başarıyla savunan öğrenciler programdan Ziraat Mühendisi unvanıyla mezun olurlar. 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü nün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger