Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü iş imkanları, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Türk Dili ve Edebiyatı İş İmkanları Hakkında Bilgi Türk Dili ve Edebiyatı İş Olanakları Hakkında Bilgi
Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, örgün öğretimdeki Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları gibi, öncelikle akademisyen olabilecekleri gibi, isterlerse mezuniyet sonrası öngörülen şartları sağlamaları kaydıyla, öğretmen olabilmektedirler. Bunun dışında öğrencilerimiz arşiv ve kütüphanelerde çalışabilir; basın yayın kuruluşlarında metin yazarlığı, düzeltmenlik yapabilir veya Türk Dilleri ve Lehçeleri üzerine uzmanlaşarak Türk devletlerinde görev alabilirler.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları
Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirenlere 'Türkolog' unvanı verilmektedir. Kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığında, TRT’de görev alabilirler.Yükseköğretim kurumlarında 'okutman' olarak çalışabilirler.Öğretmenlik sertifikası alanlar orta dereceli okullarda 'öğretmen' olabilirler. Özel yetenekleri olanlar, gazete ve dergilerde 'yazmanlık', 'editörlük' yapabilirler. Öğretici işlerin yanı sıra çoğu medya kurumunda çalışabilirler.

Bu bölümden mezun olduğunda 'Türkolog' unvanı alıyorsun. En iyisi öğretmenlik sanırım, araştırma görevlisi olarak da kalabiliyorsun üniversitede. TDK'de çalışma şansıda iyi. TRT'de de çalışılabiliyor. Birçok bakanlıkta çalışma şansın var, Kültür Bakanlığı vs. Dergi ve gazetelerde editörlük vs. yapabiliyorsun. İş alanı geniş sayılabilir.

Türk Dili ve Edebiyatı iş bulma imkanı, Türk Dili ve Edebiyatı iş olanakları hakkında bilgi, Türk Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar, Türk Dili ve Edebiyatı mezunları nerelerde çalışır, Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Türk Dili ve Edebiyatı mezunları ne kadar maaş alır, Türk Dili ve Edebiyatı maaşı ne kadar, Türk Dili ve Edebiyatı kazançları

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Bölümün amacı, Türk Dili ve Edebiyatı alanında araştırma yapabilecek insan gücünü; yaşam boyu öğrenmeye odaklı öğrencileri; edebiyata ilişkin kavramları, akımları, kuramları ve metinleri açıklayabilecek, inceleyebilecek bireyleri; Türkçenin doğru, güzel ve etkili kullanımında öncülük edebilecek bireyleri; okuma kültürü oluşturma ve geliştirmeye katkılar sağlayacak bireyleri; sanat zevki ve duyarlılığı aşılayabilecek, geliştirebilecek bireyleri; temel dil becerilerini geliştirebilecek yetkinlikte bireyleri; eleştirel ve yaratıcı düşünme, karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirebilecek yetkinlikte bireyleri ve son olarak da etkili iletişim becerilerine sahip bireyleri yetiştirmek.​

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

3 yorum

mezun olduk formasyon aldık atanamadık ve işsisiz ...

Ben 2013 mezunuyum özel bir kurumda çalışıyorum her yıl da KPSS ye geçiyorum. İyi puanlar alamama rağmen atanamıyorum.(80-81 gibi) Mezun sayısı 2016'dan itibaren 50bin ve bir yılda en fazla bin iki bin atama yapılıyor. Özel sektörde dershane kolejlerde iş imkanı var ama bu kadar mezun olunca onu bulmak da zor. Yüksek lisans yapıp okulda kalmak için İngilizcenizin iyi olması ve tanıdıklarınızın olması gerekir. Gazete ve dergilerde editör olarak çalışılabilir ancak bu da İstanbul gibi şehirlerde ancak mümkün olabilir o da yine tanıdığınız varsa tabi.

ben de iki yıldır mezunum ücretli öğretmenlik yaptım bir yıl şu an işsizm bu gidişle sözleşmeli öğretmenliğe de giremeyeceğim.Aralıktaki memur atamalarında tercih yapmayı düşünüyorum fakat hangi memurlukları yazabiliyoruz? bilginiz var mı? kütüphanecilik yazamıyoruz diye okudum doğru mu?

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger