Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü  iş imkanları, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği İş İmkanları Hakkında Bilgi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği İş Olanakları Hakkında Bilgi
“Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü” bölüm mezunları Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve
dengi okullarda “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni” olabilirler. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında, özel okul ve dershanelerde branşlarında çalışabilirler.
Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım, Türkçe, Drama, Çocuk Edebiyatı, Halk Bilim, Diksiyon, Sanat Etkinlikleri, Halk Kültürü, Diksiyon ve Hitabet, Osmanlı Türkçesi, Etkili Konuşma derslerine girebilirler. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri, iş bulmakta zorluk çekmemektedirler. Öğretmenler rotasyona tabi tutulduklarından ve zorunlu hizmetleri dolayısıyla yurdun her kesiminde görev yapmak durumundadırlar. Yazar, şair, araştırmacı
olabilecekleri gibi köşe yazarı olarak da çalışabilirler. Radyo-TV ve basılı yayın kuruluşlarında çalışma olanakları bulunmaktadır. Öğretmenlik dışında sayılan bu çalışma yerleri, kişinin kendini yetiştirme durumuna, ilgisine ve ideallerine göre şekillenmektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları
-MEB ortaöğretim okullarında öğretmenlik
-Özel okullarda öğretmenlik
-Dershanelerde öğretmenlik
-Üniversitelerde araştırma görevliği ve okutmanlık
-Enstitü ve araştırma merkezlerinde uzmanlık
-Yayınevi, gazete ve dergilerde editörlük

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği iş bulma imkanı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği iş olanakları hakkında bilgi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunları ne iş yapar, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunları nerelerde çalışır, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500-3000 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunları ne kadar maaş alır, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği maaşı ne kadar, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği kazançları

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Mesleğin eğitimine girebilmek için,
-Lise veya dengi okul mezunu olmak,
-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS) “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği” lisans programı için yeterli “TS-2” puan almak.
-Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Sayfasında “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği” lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

Eğitim Fakültelerinin "Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği" bölümünde eğitim süresi 5 yıldır.
Eğitim süresince;
1 Yıl: Türkiye Türkçesi, Osmanlı Türkçesi, Türk Dili tarihi, Türkçe-Kompozisyon, Eski Türk Edebiyatına Giriş, Yeni Türk Edebiyatına Giriş, Türk Halk Edebiyatına Giriş, Atatürk İlkeleri ve Mürekkep Tarihi, Yabancı Dil, Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Türkiye’de Türk, Osmanlı Türk, Türk Dili, Klasik Türk Literatüre Giriş,
Çağdaş Türk Literatüre Giriş, Halk Edebiyatına Giriş, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Bilgisayar Bil.ve Basic Prog.Dili.

2. Yıl: Türkiye Türkçesi, Osmanlı Türkçesi, Eski Anadolu Türkçesi, Yeni Türk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı, Orhun Türkçesi, Türk Halk Edebiyatı, Edebiyat Teorileri, Türkiye’de Türk, Osmanlı Türk, Eski Anadolu Türk, Modern Türk Edebiyatı, Klasik Türk Edebiyatı, Orhun Türk, Türk Halk Edebiyatı, Edebiyat Teorileri, Uygur Türkçesi,

3. Yıl: Çağdaş Türk Lehçeleri, Yeni Türk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatında Nesir, Türk Halk Edebiyatı, Karahanlı Türkçesi, Türk Halk Bilimi, Klasik Türk Edebiyatı, Prosein Klasik Türk Edebiyatı, Harezm-Kıpçak Türkçesi,

4. Yıl: Çağatay Türkçesi, Yeni Türk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı, Tenkit Tarihi, Türk Halk Edebiyatı, Eleştiri Tarihçesi, Türk Halk Edebiyatı, Klasik Türk Edebiyatı, Araştırma Projeleri Derslerini almaktadırlar.
Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünün amacı ortaöğretim okullarına Türk dili ve edebiyatı öğretmeni yetiştirmektir. Bu esas maksat yanında öğrencilerimiz, fen-edebiyat fakültelerinin Türk dili ve edebiyatı bölümlerinden mezun olan öğrencilerin edindikleri öğrenim nosyonuna da sahip olmaktadırlar. Bu sebeple lisansüstü öğrenimlerini Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği alanında yapabilecekleri gibi, Türkiyat enstitülerinin Türk dili ve edebiyatı bölümlerinde de sürdürebilirler. Mezunlarımız öğretmenlik avantajına ilâve olarak fen-edebiyat fakültelerinin Türk dili ve Edebiyatı bölümlerinde okuyan öğrencilerle aynı haklara sahiptirler.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü nün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger