Ulaştırma Mühendisliği Bölümü İş Olanakları

Ulaştırma Mühendisliği Bölümü iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Ulaştırma Mühendisliği Bölümü  iş imkanları, Ulaştırma Mühendisliği Bölümü maaşları hakkında bilgi alabilir ve Ulaştırma Mühendisliği Bölümü mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Ulaştırma Mühendisliği Bölümü hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Ulaştırma Mühendisliği İş İmkanları Hakkında Bilgi Ulaştırma Mühendisliği İş Olanakları Hakkında Bilgi
Ülkemizin ilk Ulaştırma Mühendisi Lisans Diplomasına sahip olacak mezunlarımız, gerek yurt içi gerek yurt dışı kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda istekleri doğrultusunda ilerleyebileceklerdir. Özellikle T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi bakanlıklar, ilgili bakanlıklara bağlı genel, bölge, il, ilçe müdürlükleri (Karayolları, TCDD gibi), büyükşehir belediyeleri, il ve ilçe belediyeleri gibi kamusal alanda; ulaşım ana (master) planı, sinyalizasyon, yol projeleri gibi işleri yürüten bir çok özel kuruluşlarda; Devlet Hava Meydanları İşletmesi gibi  kamu iktisadi kuruluşlarda çalışma, staj yapma ve burs olanağı bulabileceklerdir. Akademik olarak ilerlemek isteyen ilk mezunlarımız ise üniversitelerin yeni açılan Ulaştırma Mühendisliği bölümlerinde araştırma görevlisi olarak çalışma şansına sahip olacaklardır. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak elemanların belirlendiği Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS)’nda, açılacak kadrolara Ulaştırma Mühendisi kadrosu eklenerek, Ulaştırma Mühendisliği Lisans Programı mezunu olma şartı aranacaktır. Böylece, mezunlarımız Türkiye’nin bu konularda uzman ilk mühendisleri olarak “çok sayıda açık kadro-az sayıda ulaştırma mühendisi” ayrıcalığına sahip olacak, kadrolara atanmak için uzun süre beklemek zorunda kalmayacaklardır.

Ulaştırma Mühendisliği iş bulma imkanı, Ulaştırma Mühendisliği iş olanakları hakkında bilgi, Ulaştırma Mühendisliği mezunları ne iş yapar, Ulaştırma Mühendisliği mezunları nerelerde çalışır, Ulaştırma Mühendisliği mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3000-3500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Ulaştırma Mühendisliği mezunları ne kadar maaş alır, Ulaştırma Mühendisliği maaşı ne kadar, Ulaştırma Mühendisliği kazançları

Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Dünya genelinde artık Ulaştırmanın bir mühendislik endüstrisi haline geldiği kabul edilmektedir. Ulaştırma Mühendisliği, farklı disiplinleri bir araya getiren, dünya çapında geniş kabul gören, ülkelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ile orantılı, teknolojik gelişmelerle iç içe, toplum yararını gözeten bir bölümdür. Ulaştırma Mühendisliği Bölümünün temel amacı, ulaştırma problemlerini tanıyan, formüle edebilen ve çözebilmek için temel bilimler ve temel mühendislik bilgilerini kurabilme becerisine sahip, ekonomik kalkınmanın küresel ve toplumsal etkilerini öngörebilen, bu uygulamalarla ilgili güncel konuları anlama ve değerlendirme becerisine sahip; yeniliklerin ve kendini yenilemenin önemini kavramış; mesleki etik değerlerin farkında olup bunlara saygılı mühendisler yetiştirmektir.

Ulaştırma Mühendisliği Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Ulaştırma Mühendisliği Bölümü nün geleceği var mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Ulaştırma Mühendisliği Bölümü mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

4 yorum

Ben lise son sınıf öğrencisiyim ALLAH ın izniyle bu sene sınava girecem muhendislik okumak istiyorum sizce bu bölüm diğer bölümlere göre daha olanaklı mı?

Geleceği çok parlak bir bölüm, yurtdışında zaten bulunan ve Türkiye nin ihtiyaç duyduğu bir mühendislik dalıdır

Anlıyorum teşekkürer.

Ben Yalova üniversitesi ulaştırma mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Ulaştırma mühendisliği geleceğin mesleklerinden biridir.ulasim sektörünün bu kadar gelismesiyle birlikten bu alanda uzman elamanlara çok fazla ihtiyaç duyulacaktır.

DİKKAT: Bir G-Mail hesabı olmayanlar ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''Anonim'' veya ''Adı/URL'' seçeneklerinden birisini seçerek kolayca yorum yapabilirler.

NOT: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

© 2014 Maaşları, Hakkında Bilgi, İş İmkanları, İş Olanakları, Ne İş Yapar - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger